Lapas karte

Youtube

Draugiem

Facebook

Novada sakoptāko īpašumu konkursa komisija apskata 6 īpašumus

Novada skaistākos pagalmus un sētas komisija iepazina un vērtēja 11. jūlijā.  Konkursā “Vecumnieku novada sakoptākais īpašums 2019” šogad piedalījās 6 īpašumi, 4 no tiem atradās Stelpē un pa vienam Vecumniekos un Kurmenē. Konkursa dalībniekiem dalība konkursā bija jāpiesaka līdz 28. jūnijam iesniedzot pieteikumu Vecumnieku novada domē vai pagastu pārvaldē.

Šogad konkursa dalībnieku vērtēšana notika trīs kategorijās: Ģimenes mājas ciemu teritorijā, viensētas pagasta teritorijā un novada „Odziņa”

Komisijas locekļi kopumā bija 5 -  Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals, uzņēmējs Valdis Rusiņš, Zemnieku saimniecības “Upescelmiņi” īpašniece Eleonora Maisaka, Vecumnieku novada Domes deputāte Diāna Ruģele un Stelpes kultūras darba organizatore Sandra Neliusa.

Pirmo īpašumu komisija devās vērtēt Vecumnieku pagastā, tur komisiju sagaidīja ļoti aktīva saimniece, kura iepazīstināja ar savu dzimtas īpašumu “Lielpakalni”. Īpašums ir sens, māja celta ap 30. gadu vidu, saimniece Vija Barisa māju mantojusi, darba esot bijis daudz, taču viņa no darba nebaidās. Komisijai tiek parādītas gan puķu dobes, gan iekoptās atpūtas vietas. “Tā jau nav īsta lauku māja, ja tajā nezied flokši, kliņģerītes, pīpenītes, dālijas un pujenes,” teic mājas saimniece. Viņas hobijs ir dzejas rakstīšana, iedvesma rakstīt rodas ravējot, V.Barisas sapnis nākotnē ir izdot savu dzejoļu krājumu.

IMG 3153

Tālākais ceļš komisiju veda uz Stelpes pagastu, kur Gita Priede un Gunārs Homčenko konkursā bija pieteikuši savus līdzās esošos īpašumus “Līvi” un ”Liepas”. Saimnieks stāsta, ka Gita jau domājusi par startēšanu konkursā “Sakoptākais īpašums 2019” un tad esot saņēmusi uzaicinājumu no Stelpes pagasta pārvaldnieka Ingara Štelfa. “Ir svarīgi, ka pagasta pārvaldnieks iesaistās,” atzīst Gunārs. Komisija īpašumus vērtēja atsevišķi, taču saimniekiem blakus esošo īpašumu sakopšana un uzturēšana ir ikdiena. Apkārt tiem ir lielas zemes platības, kur tiek audzēti kvieši, mieži un griķi. Saimnieks atminas kādu stāstu, kad pie viņiem iemaldījušies ārzemnieku riteņbraucēju, kuri prasījuši atļauju teritorijā uzsliet teltis, kā jau sirsnīgi saimnieki viņi atļāvušu un vērojuši kā ārzemnieki priecājas pa apkārt esošo skaistumu, tieši tas ir motivātors lielajam darbam.

IMG 3203

IMG 3208

Tā kā šogad dalībnieki visaktīvākie ir tieši Stelpes pagastā, tad nākamo īpašumu komisija devās vērtēt Upes ielā-13, tur laipni žūriju uzņēma angļu pāris Rodžers un Valērija Hazeldeni. Arī šajā mājā, tāpat kā iepriekšējās, komisija vienojās vienā spēcīgā latviešu tautas dziesmā. Saimnieki komisijai bija sagatavojuši prezentāciju kā izskatījās 2008. gadā, kad viņi tikko bija pārvākušies un kā, ejot laikam, tika iekārtota apkārtne. Šajās mājās žūriju piesaistīja interesantas lietas, piemēram, putnu būris, kas izveidots no zābaka vai arī augšpēdus augošie tomāti. Saimniece smejot tik piebilda, ka viņa ir tā kurai rodas idejas, bet Rodžers ir tas, kurš izdara darbu.

IMG 3274

Kā pēdējais apskates īpašums Stelpes pagastā bija lauku viensēta “Zemītes”, kur saimniece Ināra Pūpola komisiju iepazīstināja gan ar iekopto apkārtni, gan ar spožām nākotnes idejām. Saimniece labi zina, kur tuvākajā piecgadē vēlas savu tējas namiņu, kur tiks stādītas lavandas. “Man pašai patīk plānot un īstenot savas idejas,” komisijai teic saimniece. Saimniece priecīgi atzīst, ka viss, kas paveikts ir mazmeitas dēļ. Viņa novērojusi, ka arī apkārtējie kaimiņi ir sarosījušies savu māju iekārtošanā: “Tiklīdz viens iesāk tā pārējiem ar pielīp!”

IMG 3329

Pēdējais īpašums uz kuru dodas komisija atrodas Kurmenes pagastā. Mājas “Jurišāres - 2” konkursam pieteica Aivalda Berga sieva Ingrīda, taču viņa bija devusies ceļojumā, tāpēc ar īpašuma apkārtni komisiju iepazīstināja mājas saimnieks. Viņš stāstīja, ka uz namu dzīvot pārcēlušies 1996. gadā, māja esot būvēta mežstrādniekiem 1957. gadā, īpašnieks atzīst, ka joprojām iekārtojot apkārtni zemē var atrasts atkritumus. Māja atrodas meža ielokā, kas katram komisijas loceklim uzbur kādu ainu par “mūžīgo ceļu uz mājām”. Komisija atzīst, ka Bergu īpašuma apkārtne atgādina iekoptu parku, taču saimnieks atzīst, ka parks vēl tikai top.

IMG 3362

Konkursa dalībnieku godināšana un uzvarētāju apbalvošana notiks svinīgā pasākumā rudenī uz kuru tiks aicināti visi konkursa dalībnieki. Konkursa uzvarētāji saņems balvas katrā nominācijā, konkursa rīkotāju balvu (Novada „Odziņa”), kā arī konkursa dalībniekiem tiks organizēta vienas dienas pieredzes ekskursija uz citu novadu sakoptākajām sētām vai pagastiem.

Jāmin, ka pērn konkursa aktivitāte bija uz pusi lielāka, pagājušogad konkursā piedalījās 15 objekti. Konkursa mērķis ir iesaistīt novada iedzīvotājus novada vizuālā tēla un atpazīstamības veidošanā, kā arī  veicināt iedzīvotāju un tūristu informētību par skaistākajām novada vietām, tāpēc ikviens iedzīvotājs tiek aicināts sarosīties un piedalīties!

Foto galerija pieejama ŠEIT

Alise Barkauska,
Sabiedrisko attiecību speciāliste

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933