Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

14. Liliju svētki aizvadīti novada dzimšanas dienas noskaņā

Aizvadītajā nedēļas nogalē Vecumnieku novada iedzīvotāji svinēja lielus svētkus – novada 10 gadu jubileju, kā arī tradicionālos 14. Liliju svētkus, kuri bija veidoti dzimšanas dienas tematikā!

Tuvojoties svētkiem, čaklākie iedzīvotāji ar «zaļajiem pirkstiņiem» bija pacentušies, piedomājuši un pielikuši savu roku, lai novadu sapostu svētkiem.

Jau 12. jūlija vakarpusē Vecumnieku centrā pulcējās aktīvie novada iedzīvotāji, lai visi kopīgi dotos nu jau tradicionālajā Tvīda velobraucienā, kas šogad norisinājās «Pop-up Ziedu balles» tematikā. Ar ziediem rotātiem velosipēdiem, skaisti ģērbušies visi ripoja pa Vecumnieku ielām, apciemojot Līgas un Guntara Veismaņu sētu, Daigas un Gunta Kalniņu sētu, Ivetas un Guntara Konušu sētu, kā arī Ritas un Jāņa Kovalu sētu. Viesojoties Veismaņu sētā varēja baudīt saimnieces Līgas aizraušanos ar lavandu un rožu audzēšanu, ko viņa pārvērš gastronomiskos brīnumos – rožlapu ievārījumā, lavandas un rožlapiņu sīrupā. Tālākais ceļš veda uz Kalniņu sētu, kur piemājas dārzs ir veidots, kā saimniece raksturo, priekš pašiem, ēšanai. Saimnieku sētā līdztekus aug mellenes, pīlādži, plūškoks, irbene, piparmētras kopā ar tomātiem, kā arī baltais un melnais zīdkoks. Blakus sētā, pie Konušiem, caur spēli tikām iepazīstināti ar dārzā augošajiem daudzveidīgajiem augiem, ko steidza apbrīnot ikviens Tvīda brauciena dalībnieks. Saimniece laipni dalījās ar dārza padomiem. Šajā sētā bija visdaudzveidīgākā liliju dobe - gan dažādu krāsu lilijas, gan dažāda lieluma. Jāmin, ka viena no tām bija sasniegusi gandrīz  2 metru garumu. Pēdējā sēta, kurā viesojās dalībnieki, bija liela un plaša. Kovalu ģimene dalībniekus uzņēma ar atraktīvu spēli, kas ikvienam sagādāja pozitīvas emocijas. Saimnieki bija padomājuši arī par īpašu fotostūrīti «Spāru ainava», kuru steidza izmantot gan braucienā esošie draugi, gan ģimenes, gan paziņas. Katrai sēta tika dāvināts ciema kukulis – ziedošas lilijas sīpols, kas turpmāk papildinās ziedošās dārzu dobes.  

Lsv 0087

Skaistais velobrauciens noslēdzās slepenā, tikai organizatoriem zināmā, brīnišķīgā vietā, kas atradās aiz pansionāta «Atvasara» ābeļu dārzā. Tur dalībniekus sagaidīja veldzējošas limonādes bārs, nelielas uzkodas un īpaša atmosfēra, kuru radīja vietas iekārtojums un  mūziķi Anna Krista Ostrovska un Dominiks Jarmakovičs.

13. jūlija agrs rīts sākās ar Liliju svētku tirgu, kurā ikviens varēja iegādāties sev ko noderīgu un gardu.

Tos, kuri bija izlēmuši pagulēt ilgāk, modināja un uz parku aicināja smagās mūzikas apvienība «Harta».

 MG 2241Starp grupas dalībniekiem var redzēt arī pazīstamas sejas no mūsu pašu novada. Ar atraktīvo bungu spēli, aizraujošajiem ģitāru solo, īpašo solista balsi visi tuvējo māju iedzīvotāji noteikti tika pamodināti!  Arī pircēji steidzās no tirgus apskatīt, kas tā pierībina Vecumniekus. Zeme zem kājām noteikti sakustējās ikvienam!

Pēc neierastā modinātājzvana skatītāji varēja izvingroties līdz ar aktīvajām zumbas dejām. Zumbas nodarbību vadītāja Dagnija Bramane Vecumnieku novadā ir ievedusi ļoti veselīgu un aizraujošu nodarbi, kas kopā pulcina enerģiskas novada dāmas, kuras divās dažādās vecuma grupās zumbo divas reizes nedēļā.

 MG 2322Dejoja gan lieli, gan mazi!

Kad visi bija kārtīgi atmodušies un izvingrinājuši kājas, tad bija laiks iziet ielās novada bēbīšiem, kurus uz pulcēšanās vietu aicināja Mikipeles ar lieliem balonu pušķiem rokās. Ratiņu parādē devās gan jaunās māmiņas ar bērniņiem, gan tēti un mammas ar mazajām meitām un leļļu ratiņiem.

 MG 2498«Ir palikušas patīkamas atmiņas par ģimenisku kopā būšanu Ratiņu gājienā. Varēsim tuvākā vai tālākā nākotnē saviem bērniem pastāstīt par šādu pasākumu, pavisam jauki, ja būs saglabājies kāds iemūžināts foto. Bija tik jauka sajūta, ka gājienu gribētos nedaudz garāku, tik patīkama atmosfēra virmoja gaisā. Taču saprotams, ka bērniņu vecumi ir atšķirīgi un katram ir citāds dienas ritms, līdz ar to visiem pielāgoties ir ļoti grūti. Paldies organizatoriem par jauko ideju!» savu viedokli pauda ratiņu gājiena dalībniece Liene Veinberga.

Nu visi bija ieradušies parkā, lai kopīgi svinētu svētkus, kurus svinīgi atklāja Austra Galvanovska ar dziesmu «Mazu brīdi pirms» un novadnieces Maigas Kurčanovas īpašajām dzejas rindām.

Mūs sveikt šajos krāšņajos svētkos bija ieradušies arī viesu amatiermākslas kolektīvi no citiem novadiem, kā arī no kaimiņvalsts Lietuvas ar dažādu un krāšņu koncertprogrammu.

 MG 2950«Mēs varam lepoties ne tikai ar saviem lieliskajiem novadniekiem, bet arī ar daudziem labiem draugiem, kuri kopā ar Vecumnieku novadu bijuši kopš tā dibināšanas vai iegūti ceļā uz novada izaugsmi un attīstību,» lepojās svētku vadītāja Agrita Laudurga, piesakot viesu priekšnesumu. Koncerta laikā viesi vēlēja būt stipriem un lepniem par savu novadu, baudīt svētkus un šajā laikā nepazaudēt savu identitāti.

Pēc viesu sveicieniem pienāca svētku gardākais brīdis, kas lika sakustēties visām garšu kārpiņām. Kopā pulcējās novada kūku meistari - Stella Rubaņika, Inga Siliņa, Vēsma un Aivars Petruševici, Andris Zandbergs, Sanda Baturoviča, Anda Komarovska, Gerhards Odinga, Valērija un Rodžers Hazeldeni, Jūlija Apsīte, Lilita Berliņa ar Kārli Elmeru Apsīti un skolēniem, Mārīte Kviešone, Sintija Petruševica, Evija Osīte, Aija Muižniece, kuri dižojās ar saviem ēdamajiem mākslas darbiem un demonstrēja tos svētku viesiem.

 MG 3253Tas bija īsts baudījums gan acīm, gan vēderam! Ikviens interesents varēja arī nobaudīt kādu no gardajām kūkām un izgaršot to neatkārtojamās garšas.

Ne tikai kūkas bija īsts baudījums acīm, bet arī floristu festivāla dalībnieku skaistie veikumi, kuros obligāti bija jāiekļauj liliju ziedi.

 MG 3143

Vecumnieku tautas nama floristikas studijas vadītāja Līga Lauriņa stāsta, ka dalībniekiem,  gatavojoties festivālam, bijis viens mājas darbs – jau mājās jāizstrādā interjera objekts «10 kūkas un viena svecīte», bet otram darbam «Sveiciens novadam 10 gadu jubilejā» bija jāsagatavo sagataves, lai divu stundu laikā parkā uz vietas to varētu pabeigt. Skatītājiem balsojot ar pupām, tika noskaidrots tīkamākais floristu darbs, kuru šoreiz bija veidojusi komanda «Upescelmiņi» – Kristīne Kuzma un Guntis Maisaks no Skaistkalnes.

Festivālā ar saviem darbiem priecēja komandas: «Kalniņa un Ko» – mamma un meita - Gunita un Vita Kalniņas no Vecumniekiem, «Stelpes meitenes» – Ilga Viņķele un Nijole Ķeruda no Stelpes pagasta, «Pēdējo reiz» – māte un meita - Anita un Ieva Piebalgas no Bārbeles/Rīgas, «Damaskas roze» – Ineta Kanna no Vecumniekiem, «Drosminieces» – Marija Hatuļeva un Ērika Cēne no Misas; individuāli: Valentīna Radziņa no Misas, Solvita Kozlovska no Vecumniekiem, Gundega Kruglova no Baldones novada, Genute Pilkauska no Vecumniekiem.

Vecumnieku tautas namā bija apskatāma krāsaina liliju ziedu izstāde, kura ar savu reibinošo smaržu ikvienu garāmgājēju aicināja ienākt un katru krāšņo ziedu pasmaržot un apskatīt tuvāk. Turpat tautas namā bija apskatāma arī Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas pieaugušo gleznošanas studijas izstāde «Man patīk...». Līdz ar izstādēm tautas namā notika arī darts Liliju kauss. Jau 13. reizi norisinājās Liliju kauss šautriņu mešanā MIX pāriem. Šogad turnīrā startēja 24 pāri no - Lietuvas, Norvēģijas un Latvijas.

Mazākie svētku dalībnieki un apmeklētāji varēja ne tikai visas dienas garumā izpriecāties piepūšamajās atrakcijās, izlēkāties batutos, izmēģināt velokartus, ļaut māksliniekiem apgleznot seju vai kādu citu ķermeņa daļu, radoši darboties mākslas stūrītī, bet arī priecāties un līksmot par ziepju burbuļiem, kā arī paši pamēģināt  tos laist debesīs!

 MG 3010Taču gaidītākais notikums bērniem droši vien bija muzikālā izrāde «Krustmāte Agate un draugi».

Arī sportiskākie un aktīvākie novada iedzīvotāji varēja atrast sev tīkamu nodarbi, piedaloties cīņā strītbola, volejbola un piepūšamā futbola laukumos, cīnīties par kopvērtējuma kausu – šo iespēju izmantoja trīs komandas. Strītbolā, cīņā par uzvarētāju titulu devās astoņas komandas.

 MG 2933

Play-off turnīrs izvērtās ļoti spraigs un aizraujošā cīņā uzvaras laurus plūca komanda «Cīruļu iela», aiz sevis atstājot komandu «Radex-Misa» un «AK- 69». Volejbolā dalību ņēma piecas komandas, arī šeit spēcīgākā komanda izrādījās «Cīruļu iela», otrie palika «Nopietni džeki», bet trešo vietu izcīnīja komanda izrādījās « Cepums». Pirmo reizi novadā tika izmēģināts piepūšamais futbols, jo parkā vietas lielajam futbolam nepietika.

 MG 3563

Arī futbolā cīņas bija aizraujošas un jautras, bet komanda «Cīruļu iela» svētku dienā dominēja visos sporta veidos, tāpēc zelts viņiem arī futbolā. Otrajā vietā ierindojās «Nopietni džeki», bet trešo vietu ieguva komanda «Tratatā».

Apmeklētājus gaidīja arī Zemessardzes 53. kājnieku bataljons, kur varēja apskatīt un izmēģināt dažādus bruņojumus, ieročus, militāro tehniku, kā arī uzzināt daudzas citas interesantas lietas!

 MG 2628

Pēcpusdienā parku piepildīja mūsu novada amatiermākslas kolektīvi, lai visi kopīgi veidotu koncertprogrammu «Mēs esam ķirsītis novada kūkā».

Krāšņu Liliju ziedu pušķi savam novadam 10 gadu jubilejā bija sarūpējuši novada visradošākie ļaudis – Skaistkalnes, Valles, Kurmenes, Misas, Bārbeles, Stelpes un Vecumnieku amatiermākslas kolektīvi.

Koncerta scenārijs bija veidots katram pagastam piešķirot savu liliju, kura slēpj stāstu par pagasta vērtībām, cilvēkiem un notikumiem.

Vecumnieku novada krāšņajā ziedu pušķī pirmā uzplauka skaistā baltā, karaliskā lilija. Vecumnieku lilija norūdījusies dzelzs manufaktūrā, griezusies dejās Vecmuižas ballēs, no laika gala ziedējusi Vecumnieku pagasta ģerbonī un šobrīd rotā arī novada simboliku. Misas ciema lilijas nosaukums ir «Labs vakars», tā zied un valdzina ar savu smaržu jestrās disko ballītēs un aizraujošās teātra izrādēs. Misinieki šo brīnumaino lilijas ziedēšanas nakti iesaukuši par Misas Balto nakti.

Kā skaisti sīkziedu lilijas ziedi Stelpē sen, sen atpakaļ uzplauka arī Pliekšānu dzimta, kuras atstātais mantojums ne vien izjūtams apciemojot Pliekšānu klētiņu, bet arī satiekoties ar Stelpes cilvēkiem.

Runā, ka hercogs Jēkabs esot kādreiz devies uz Bārbeli baudīt sēravota ūdeni. Būdams dikti priecīgs par avota ārstniecisko iedarbību, hercogs uzdāvinājis karaliskā zieda - lilijas sīpolu. Ausekļa dzirnavu sējas svētku laikā sīpolu iestādījuši, ļaudis ilgi, ilgi gaidījuši, kad lilija beidzot uzziedēs. Pagājuši daudzi gadi, kad beidzot kādā 25. aprīļa rītā, tieši uz Bārbalu vārda dienu, lilija uzplaukusi. Liliju pazinēji šo liliju sauc par «Ķeizarcepuri», bet savējie, bārbelieši to dēvē par Budēļa cepuri.

Skaistkalnes pagasta lilija Vecumnieku novada liliju buķetē ir krāšņā trompetlilija. Kā pūtēju orķestra diriģenta zizlis majestātiski vadot mūzikas skaņas, cēlā trompetlilija uzzied pašā vasaras pilnbriedā, kad Skaistkalnē svin Kanepenes svētkus.

Dzeltenā tīģerlilija mazliet atgādina to dzintara brošu, ko dzejnieks Knuts Skujenieks iemīļojis piespraust izejot sabiedrībā. Dzejas un teātra pasākumos Kurmenes plankumainā tīģerlilija vienmēr ir klātesoša. Sīksta, izturīga, skaista, spilgta un neaizmirstama – tīģerlilija – Kurmene!

Aktieru Amtmaņu muzejā, kur katru augustu pulcējas teātrmīļi – aktieri un skatītāji un, kur kādreiz dzīvojis izcilais režisors Alfreds Amtmanis – Briedītis un viņa brālis Teodors, uzziedējusi Valles pagasta lilija – ar nosaukumu «Zvanu Tornis». Tā ir teātri un literatūru mīloša lilija, kuru Valles puiši sprauž pie cepures dodoties uz zaļumballēm, bet meitas kārto vāzēs, sagaidot viesus tradicionālajos pavasara sadančos.

Tuvojoties vakaram, parku piepildīja mierīgākas, rāmākas un sapņainākas skaņas. Vita Baļčunaite aizkustināja klausītājus līdz sirds dziļumiem, izpildot  koncertprogrammu «Uz vienotas frekvences».

 MG 4239 1

Savukārt, pamazām tumsai ieskaujot kokus, skatuvi un novadu, visi posās ballei kopā ar grupu «Starpbrīdis» un Ainaru Bumbieri.

Visas dienas garumā notika arī amatnieku tirdziņš, kur varēja nogaršot Vecmuižas alu, iegādāties novadnieku rokām darinātas lietas un pārtiku.

Liliju svētku mērķis bija radīt spilgtu, piesātinātu, novada iedzīvotājiem un novada viesiem interesantu programmu visas dienas garumā. Apvienot novada desmitgades svinības ar Liliju svētkiem, iesaistot visus novada pagastus, bija Vecumnieku novada domes iniciatīva. Tāpēc jau sākotnēji bija zināms, ka šiem Liliju svētkiem jābūt īpašiem  un inovatīviem. «Pēdējo pāris mēnešu laikā svētku organizatoru komanda strādāja ļoti saspringti arī tāpēc, ka šie bija mani, kā Vecumnieku tautas nama vadītājas un Vecumnieku tautas nama mākslinieciskās daļas vadītājas, pēdējie organizētie svētki. Piepildījām jau sen lolotas idejas, radījām Vecumnieku novadā vēl ko nepieredzētu, liekot lietā visas zināšanas un līdz šim gūto pieredzi. Tie bija arī svētki mums, kas ļaus ar īpašu siltumu sirdī atstāt šo amatu!» savu viedokli pauda Vecumnieku tautas nama vadītāja Jana Juste.

Fotogrāfijas no svētkiem pieejamas ŠEIT

Alise Dreimane

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933