Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Kanepenes svētki pulcē ļaudis no visas Latvijas

Pirmie Kanepenes svētku vēstneši ir pūtēju orķestris «Skaistkalne», kas 1.augusta vakarā ieskandināja Skaistkalnes pagasta ciematus Putnus un Mēmeli.

2. augusta vakarā cilvēki pulcējās pie Skaistkalnes tautas nama, lai baudītu Balto koncertu. Pasākumu atklāja Latvijas Nacionālā teātra aktieris Jānis Āmanis, kurš pauda prieku par Skaistkalnes sakopto vidi, dārziem, baznīcu un atsaucīgajiem cilvēkiem. “Lai izdodas satikt tos cilvēkus, kurus tikai Skaistkalnes Kanepenē iespējams satikt!” savā uzrunā novēlēja J. Āmanis.

Šoreiz svētki bija paredzēti īpašāki un piepildītāki salīdzinājumā ar citiem gadiem, tas tāpēc, ka  Skaistkalne svinēja ne tikai Kanepeni, bet arī savu 530 gadu jubileju, kas, kā pauž Skaistkalnes pagasta pārvaldes vadītāja Ineta Skustā, ir varens cipars cilvēka dzīvē, tomēr, ja skatās visas pasaules vēsturē tas ir tikai tāds niecīgs skaitlis. 1489. gadā, kad zemi starp Mēmeles un Iecavas upēm iznomāja Hermanim Šēnbergam neviens nevarēja iedomāties, ka šis ciemats pastāvēs un, ka šogad tam tiks svinēti 530 gadi. Tajos laikos Skaistkalne bija tikai neliela vietiņa pierobežā, kur sadūrās divas Baltijas guberņas valstis, kurās bija interesants internacionālais sastāvs, jo, kā izrādās, Skaistkalnē lielākā daļa iedzīvotāji bija ebreju tautības. Skaistkalne līdz 1925. gadam nesa Šēnbergas vārdu, tad to latviskoja un Šēnberga kļuva par Skaistkalni.

Kā viena no koncerta tradīcijām ir Skaistkalnes priestera jeb tautā sauktā tēva Jāņa Vīlaka uzruna un klātbūtne. J. Vīlaks klātesošajiem atgādināja, ka ir jālepojas ar savu dzimto vietu, jo Skaistkalne ir vieta, kur sākas Latvija, sākas skaistas tradīcijas. “Novēlu lai šie svētki izdodas, lai tie ir skaisti ne tikai acīm, bet arī dvēselei,” vēlējumu izteica priesteris.

Baltajā koncertā priekšnesumus sniedza Pūtēju orķestris “Skaistkalne”, kā neatņemama koncerta sastāvdaļa ir orķestra diriģenta Jāņa Kalniņa pelde blakus tautas namam esošajā dīķī. Tas ir viens no visgaidītākajiem notikumiem, nav svarīgi vai ārā ir auksti vai nav, tā ir tradīcija par kuru priecīgs ir ikviens koncerta dalībnieks.

14

Izjustu čella spēles sniegumu sniedza čellists Mareks Radzēvičs, viņš spēja aizkustināt publiku, klausītāji ar apbrīnu vēroja viņa talantu. “Esmu ļoti priecīgs šodien šeit atrasties un ieskandināt šos 530 gadus, kas ir liels notikums, apsveicu jūs ar to!” Savu prieku par atrašanos Skaistkalnē izteica M. Radzēvičs.

8

Tāpat ritmisku sniegumu skatītājiem  sniedza jauniešu deju kolektīvs “Vanadziņi”.

7

Pēc skaistajiem un izjustajiem priekšnesumiem koncerta dalībnieki gatavojās brīvdabas kino seansam, izvelkot  no  somām  pledus un iekārtojoties zālīte.

3. augustā Skaistkalne sportoja. Diena iesākās ar mazu rīta rosmi - skrējienu "Skaistkalnei 530", kurā piedalījās skrējēji 3 vecuma grupās. Pēc finišēšanas ikviens dalībnieks veldzējās ar saldējumu un saņēma nelielu dāvaniņu - lietusmēteli, gadījumam, ja nu svētkos sāksies lietus!

19

Pēc nelielā skrējiena laukumā pulcējās sportiskākie iedzīvotāji no visa Vecumnieku novada, lai visas dienas garumā spēlētu smilšu volejbolu, ielu basketbolu, kopīgi komandā vilktu virvi, kā arī piedalītos individuālajās disciplīnās - pārbaudītu savas ožas asumu Smaržu zinātājā, pārliecinātos par saviem spēkiem Siena maisu mešanā, izmēģinātu Zaļo sērfotāju, Boulingu, pārbaudītu trāpīgumu Šķīvju mešanā un Šautriņu mešanā, kā arī pārbaudītu iemaņas Uguns pavēlniekā.

31

Sporta organizators Ēvalds Čerpinskis pateicas tiesnešiem un palīgiem. Sacensību rezultāti pieejami ŠEIT.

Vakarā liels pulks cilvēku bija sanākuši pie Talcinieku mājām, lai dotos kopīgā svētku gājienā “Neprātam nav gadu”. Baltajā koncertā I. Skustā bija izteikusi vēlmi redzēt koncertā esošos cilvēkus gājienā pieminot, ka jo trakāk saģērbšoties, jo labāk! Gājiena dalībnieki tiešām bija pacentušies, pūlī varēja atrast gan karali, gan pirātus, gan galma dāmas. Skaistkalnes pūtēju orķestris sakāpuši gazika piekabē, lēni braucot visiem pa priekšu atskaņoja dažādas dziesmas, gājiens izvērtās krāšņs un varens. Skaistkalnē vienotības sajūtu varēja just ik uz stūra, gājienu vērot iznākušie cilvēki dalībniekiem meta ziedus, sparīgi visus sveicināja un dalījās savās emocijās un priekā.  Tāpat iedzīvotāji gājienu vēroja arī no saviem māju logiem un viņu sejās bija vērojamas nebūt mazākas emocijas kā tiem, kas bija iznākuši ārpusmājas.

Pateicību organizatoriem izsaka gājiena dalībniece Līga Lipnik: "Sirsnīgs paldies visiem organizētājiem par jaukajiem, gaišajiem un pozitīvajiem svētkiem! Jau daudzus gadus piedalāmies Kanepenes svētkos, gan kā dalībnieki, gan kā apmeklētāji. Skaistkalne ar katru gadu aug un attīstās. Prieks redzēt laipnos un smaidīgos dalībniekus, apmeklētājus un iedzīvotājus. Katrs svētku apmeklētājs varēja izbaudīt svētku pārsteigumus, it sevišķi iespaidīgs bija salūts. Visapkārt varēja just svētku noskaņojumu."

 

67

Pēc gājiena dalībnieki vēl pie Skaistkalnes tautas nama vienojās kopīgās dziesmās, kuras izpildīja orķestris un devās tautas namā baudīt Īslīces amatierteātra “Dadži” izrādi visai ģimenei “Kaķīša dzirnavas”.

Kanepenes svētkos svētdiena ir kulminācijas diena, kad Skaistkalnē ierodas iedzīvotāji ne tikai no pašu un kaimiņu novadiem, bet gan no visas Latvijas, kā viens no dienas svarīgākajiem notikumiem ir Kanepenes tirgus. Par Kanepenes tirgu zināms jau izsenis, Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālajā kolekcijā www.periodika.lv ir atrodama 1903. gada avīze “Balss”, kur pieminēts Skaistkalnes Kanepenes tirgus. Tomēr vēsture par tirgus esību meklējama jau senāk – 1713. gadā, kad no toreizējā Polijas karaļa Augusta II tika saņemta atļauja rīkot gadatirgu Skaistkalnes muižā. Nostāsti vēsta, ka  Kanepene Baltijas guberņā bijis lielākais lauku gadatirgus.

82

Kanepenē laicīgais vienmēr sadzīvojis ar garīgo pasauli, Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs Uzņemšanas Romas katoļu baznīcā Kanepeni svin 3 dienas, no piektdienas līdz svētdienai. Paulīniešu ordenis katrai dienai ir iedevis citu jēgu. Piektdiena ir slimnieku diena, kur cilvēki no visas Latvijas brauc lūgties par savu vai tuvinieku veselību, savukārt sestdiena ir laulāto diena. Laulāto dienā uz Skaistkalni brauc visi pāri, kas salaulājušies Skaistkalnes baznīcā vai citur. Šajā dienā tiek atjaunots solījums viens otram. Svētdiena ir ģimeņu diena, kad uz Skaistkalni brauc ģimenes no visas Latvijas. Ģimeņu diena ir galvenā diena, kad mūki un cilvēki lūdzas par visas Latvijas ģimenēm. Šajās dienās Skaistkalnes baznīcā svēto misi vadīja bīskapi no Liepājas, Rīgas un Jelgavas.

84

Svētdienas vakarā Skaistkalnes estrādes jauno grīdu iemēģināja un visu Skaistkalni pieskandināja meiteņu vokālā grupa “Carnelian” no Iecavas. Meitenes pašas par sevi saka: “Grupa radīta, lai iepriecinātu!” Un tieši tas viņām izdevās, ar skanīgajām balsīm un dažādajām dziesmām šova “X faktors” dalībnieces iepriecināja ikvienu klausītāju. Bet meitenes nebija vienīgās, kuras uzstājās šajā vakarā. Skanīgās dziesmas nomainīja 8 bundzinieku aktīva un jaudīga bungu performance Reiņa Reķa vadībā. Ikviens jaunais bundzinieks spēja aizraut skatītājus un lika kājām bungot līdzi ritmiem. Bungu skaņas noteikti sniedzās pat ārpus Skaistkalnes robežām! Tas bija uzlādējošs, emocijām bagāts koncerts!

"Kanepenes svētkus apmeklēju jau no bērnības. Svētdiena ir diena, kad uz Skaistkalni var doties jau rīta agrumā, iepirkties tirgū, vēlāk doties uz koncertu un pašā vakarā baudīt deju ritmus ballē. Šogad liels prieks bija par to, ka koncerta mākslinieki bija tieši Carnelian, jo jau kādu laiku vēlējos tikt uz meiteņu koncertu, diemžēl līdz šim tas nebija sanācis. Jāatdzīst, ka koncerts bija fantastisks neskatoties uz auksto laiku. Šogad mani pārsteidza salūts, no apkārtējiem cilvēkiem dzirdēju, ka salūts Kanepenē ir pirmo reizi, un es pat teiktu, ka tas bija labāks par simtgades salūtu!" Komentāru par Kanepenes svētkiem sniedz koncerta apmeklētāja Elizabete Marta Mašēna.

86

"Kanapenes svētkos atrasties gan uz skatuves, gan skatītāju rindās, bija ļoti patīkami. Publika smaidīga un kopējā atmosfēra brīva, tieši tas bija tas, kas ļāva izbaudīt laiku atrodoties tur, par spīti vējam un ne tik siltajai vasaras dienai. Kanapenes svētki man nav sveši, jo agrāk ar ģimeni katru gadu devāmies uz lielo tirgu un es vienmēr nevarēju sagaidīt, kad atkal brauksim uz Skaistkalni. Šogad, diemžēl, neko citu kā koncertu neapmeklēju, taču ticu, ka viss izdevies tikpat lieliski kā citus gadus," iespaidos dalās grupas Carnelian dalībniece Kristija Laura Čipena

Pēc koncerta visi tika gaidīti uz svētku noslēdzošo daļu – zaļumballi. Daudziem pārsteigumu sagādāja, kas nebijis, pusnaktī paverot acis uz tumšajām debesīm bija vērojama grandioza uguņošana.

Foto galerija pieejama ŠEIT.

Alise Barkauska

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933