Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Amtmaņa-Briedīša piemiņas sarīkojums notiek jau 17. reizi

Saulainā 5.augustā pēcpusdienā Vecumnieku novada Valles pagasta „Zvanītāju Bukās”- aktieru Amtmaņu muzejā notika gadskārtējais svinīgais pasākums par godu Alfrēda Amtmaņa-Briedīša dzimšanas dienas atcerei.

Sarīkojuma aizsākumi meklējami 1985.gadā ar Latvijas Nacionālā teātra ilggadējā režisora Alfrēda Amtmaņa – Briedīša 100. dzimšanas dienas atceres svinībām un viņa dzimtas muzeja atklāšanu. Minētie svētki kļuvuši atpazīstami, jo kopā pulcina gan vietējos, gan kaimiņu pagastu ļaudis, kā arī Latvijas Nacionālā teātra māksliniekus. Arī šoreiz pasākums bija bagātīgi apmeklēts, pirms pasākuma dalībnieki tika aicināti uz Valles evaņģēliski luterisko baznīcu, kur notika dievkalpojums un vijoļu dueta VIOLIN DIIVAS koncerts, kas bija veltīts šim skaistajam notikumam.

Tālāk aktieru un viņu līdzjutēju ceļš veda uz netālo Amtmaņu muzeju. Kā būtiska svētku sastāvdaļa ir apbalvojuma „Alfrēda Amtmaņa-Briedīša prēmijas laureāts” pasniegšana Latvijas Nacionālā teātra darbiniekiem par izciliem sasniegumiem un ieguldījumu skatuves mākslā. Godalgu piešķir vienu reizi divos gados ne vairāk kā 2 pretendentiem. Tradicionāli apbalvojums „Alfrēda Amtmaņa-Briedīša prēmijas laureāts” ir to apliecinošs dokuments – Apliecinājums un naudas balva 250 eiro apmērā.

Pasākumu atklāja muzeja vadītāja Dace Anna Zvaigzne stāstot par pasākuma vēsturi un aicinot uz skatuves Latvijas Nacionālā teātra direktoru Jāni Vimbu. Direktors klātesošos iepazīstināja ar aizvadīto sezonu, tās sasniegumiem. Viņš atzina, ka pagājušais  gads Nacionālajam teātrim ir bijis nozīmīgs un notikumiem bagāts gads. Teātris nosvinējis savu 100. sezonu diži, raženi un krāsaini. “Es uzskatu, ka latvietis ir dažāds un mums, kā Latvijas Nacionālajam teātrim, ir jābūt tieši tādam pašam kā latvietim – dažādam,” atklāj J. Vimba. Teātra aktieri tāpat kā iestudētās lugas un skatītāji ir dažādi, tāpēc arī vērtējums spēj būt dažāds, bet, kas vienam nepatīk -otram patīk. J. Vimba atzīst, ka lielākais gandarījums pēc izrādes ir skatītāju aplausi.

“Man gribās cerēt, ka šis  nav pēdējais gads un, ka šeit mēs brauksim vēl un vēl,” runas noslēgumā cerību pauž Nacionālā teātra direktors.

Godinot tautas skatuves mākslinieka, režisora Amtmaņa – Briedīša piemiņu, prēmiju pasniegt tika aicināts Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals.  Viņš teātrim novēlēja nenolaist savu augsto latiņu un turpināt priecēt skatītājus.

Apbalvojumu saņemt tika aicināta aktrise, režisore, kas pagājušajā sezonā ir mīlējusi visstiprāk -  Marija Bērziņa. Viņa atzīst, ka šodien viņa mulsināta jau otro reizi, jo pirms  Amtmaņa-Briedīša balvas viņa saņēmu arī Antas Klints gredzenu par spilgtāko mīlētājas lomu. Tāpat viņa skaidri zina, ka šis ir stāsts par mīlestību, jo tapt mīlētam no savējo un skatītāju puses ir skaistākais ko aktieris savā mūžā var vēlēties. “Domājot par mīlestību man iešāvās prāta viena definīcija, ja mēs vispār pieļaujam, ka mīlestību ir iespējams definēt - mīlestība ir savu robežu paplašināšana sevis vai cita garīgās izaugsmes vārdā - un tad es solos turpināt sevi paplašināt sevis un jūsu garīgās izaugsmes vārdā,” solījumu deva M. Bērziņa. Aktrise nevienam nenovēl izlūgties un pieprasīt mīlestību, bet viņa vēl to saņemt un dot.

Otrs apbalvojuma saņēmējs bija ilggadējs Nacionālā teātra aktieris, kas izrādēs spīd ar savu humoru, talantu, darba spējām un pašatdevi – Jānis Skanis. Viņš pateicās par grandiozajiem aplausiem un skatītājiem  sniedza īstu teātra runas baudījumu.

Turpinājumā skatītājus gaidīja muzikāls pārsteigums no Nacionālā teātra aktieriem -Raimonda Celma, Agneses Cīrules un Mārča Maņjakova. Viņu muzikālo pavadījumu spēlēja  muzikālās daļas vadītājs, maestro Valdis Zilveris. Aktieru spēkos bija iekustināt publiku, cilvēki dziedāja līdzi dziesmām un līgani kustējās mūzikas pavadījumā.

Pēc koncerta visi devās uz muzeja pagalmu vērot kā Latvijas Nacionālā teātra direktors un abi apbalvojuma saņēmēji stāda jasmīna krūmus.

Pēc jasmīnu stādīšanas daudzi no klātesošajiem izmantoja iespēju aprunāties un nofotografēties kopā ar aktieriem.

Foto galerija pieejama ŠEIT.

Alise Barkauska

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933