Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Ražas novākšanas svētki „Ausekļu dzirnavās”

Ir pienācis laiks, kad bērziem lapas sāk krāsoties dzeltenas, pīlādžu ogas ir nogatavojušās sārtas – klāt ir rudens, ir pienācis laiks arī rudens ražas novākšanai. Kamēr citās lauku sētās darbi jau rit pilnā sparā, tikmēr Bārbeles pagasta brīvdabas muzejā „Ausekļu dzirnavas” pacietīgi tika gaidīts 7. septembris, kad muzejā ieradīsies ļaudis no malu malām, lai izjustu Zemgales sētas sadzīvi un rudens lauku darbus.

Kā jau gadu gadiem ierasts, arī šogad 11. Pļaujas svētkus atklāja Bārbeles mazpulka dalībnieki un skolotājs Voldemārs Barens, mastā uzvelkot Latvijas karogu, un visiem kopīgi svinīgi nodziedot „Ausekļu dzirnavu” himnu „Nevis slinkojot un pūstot”, pēc tam tvaika dampis „Ruston Proctor” skaļi nosvilpa trīs reizes. Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš atzina, ka šis gads visiem zemniekiem, lauksaimniekiem ir bijis pietiekami ražīgs, par to liela daļa nopelnu ir arī Sējas svētku organizētājiem, kuri radīja īpaši labvēlīgu auru, gan turpina saglabāt tradīcijas un demonstrējumus. „Arī Mārtiņa muzejā gads ir bijis pietiekami ražīgs – pietiks graudu gan pīrāgiem, gan malšanai,” piebilda G. Kalniņš.

Pēc svētku atklāšanas parasti visi tiek aicināti doties uz demonstrējumu lauku, taču šogad programmā bija ieviestas izmaiņas, jo brīvdabas muzejā kopš iepriekšējiem „Pļaujas svētkiem” ir pārvesta un atjaunota guļbaļķu ēka ar senu vēsturi – Maizes māja. Tajā mājvietu radusi ar malku kurināma maizes krāsns. Priesteris Andrejs Mediņš bija ieradies, lai jauno ēku iesvētītu. „Šie svētki liek mums apzināties mūsu identitāti – piederību zemei. Tā ir neaprakstāma sajūta rudenī ieiet savā darzā un novākt pašu audzētos labumus, tā pilnības sajūta,” klātesošos uzrunāja A. Mediņš. Priesteris iedrošināja pārstāt būt vergiem un nebaidīties būt saimniekiem savā zemē, novēlēja, lai „„Ausekļu dzirnavas” mums ik dienu atgādina, ka ir vajadzīgas tikai divas rokas un pāri visam sirds, lai sāktu mīlēt, audzēt un izdarīt visu, kas nepieciešams. Tā ir mūsu vērtība.” Pirms došanās uz demonstrējumu lauku, visi tika aicināti apstāties pie Maizes mājas. Pēc mājas iesvētīšanas saimnieces cienāja ar iesvētīto maizīti.

 MG 0950

Tehnika lēnām devās uz demonstrējumu lauku, kur visus sagaidīja Sējas svētkos sētie, nu jau nobriedušie lauku labumi. Saceļot lielu putekļu mākoni, tehnika sāka darboties un svētku apmeklētāji steidza palīdzēt novākt brangos kartupeļus, siet labību kūlīšos, novākt lielo kukurūzu, kura izstiepusies garāka par pašiem palīgiem. Lauka tālākajā galā entuziasti no Baldones rādīja meistarklasi labības pļaušanā ar izkaptīm. Reti kurš spēja palikt vienaldzīgs un tikai noskatīties no malas, kā tiek apdarīti visi darbi. Raža diezgan raitā tempā tika novākta, tehniku piekabes un maisi bija pilni! Visi devās atpakaļ uz muzeja teritoriju, kur labība tika izkulta, pielietojot tvaika dampja „Ruston Proctor” spēku kuļmašīnas „Imanta” darbināšanā, kartupeļi sašķiroti un kukurūza sasmalcināta. Šogad ūdens līmenis upē bija pietiekams, lai dzirnavās ar ūdens spēku tiktu malti graudi un gatavotas grūbas, putraimi. Apmeklētāji ar lielu interesi gaidīja tieši dzirnavu darbību, iepazina ēku gan no ārpuses, gan no iekšpuses un vēroja kā norit visi procesi.

 MG 1064

„Ausekļu dzirnavās” uz svētkiem bija ieradušies dažādu amatu meistari no visas Latvijas un pat podnieks Aļģimants no Lietuvas, kurš demonstrēja savas prasmes pat ar aizvērtām acīm, kā arī pie viņa bija iespēja pašiem apmeklētājiem iemēģināt savu roku māla podu izveidē. Ap māla podu darināšanas vietu visu svētku laiku pulcējās cilvēki, tā bija vesela meistarklase – izveidot savām rokām darinātu māla trauku, kā arī tie, kuri tomēr nesaņēmās pamēģināt paši, varēja iegādāties jau gatavus mākslinieka darinājumus. Izmantojot savus un muzeja darba rīkus, amatu meistari ikvienam ļāva ielūkoties daudzveidīgajos mājsaimniecības un lauksaimniecības darbos, kā arī piedāvāja iespēju izzināt senču gudrības un tikumus, atklājot sava aroda noslēpumus. Lielu interesi puišiem un vīriešiem radīja metālu izstrādājumu veidošana, kāpēc gan pašam nepamēģināt izveidot savu nagliņu? Savukārt, darbojoties ar koku, vecāki bija gatavi paši bērnus pamācīt un palīdzēt, lai pārzāģētu koku vai to nomizotu.

Starp amatu meistariem muzeja teritoriju piepildīja arī amatniecības izstrādājumu darinātāji, kuri kopīgi veidoja diezgan plašu tirdziņu, kurā varēja iegādāties gan no koka darinātas lietas, gan rotaslietas, gan pītus groziņus, gan adītas zeķes, gan paštaisītas ziepes, gan arī puķu stādus.

Šogad Pļaujas svētkos bija apskatāma seno automašīnu Moskvič M-401 salidojums. Tīrās, sakoptās, rindā novietotās automašīnas piesaistīja ikviena uzmanību. Kurš auto mīlis gan laidīs garām iespēju ielūkoties šādā automašīnā, vai pakavēties atmiņās par savu jaunības dienu auto, vai vēl labāk – parunāt ar pašu automašīnas saimnieku?

Mazākie svētku apmeklētāji, kā jau ierasts, varēja piedalīties dažādās aktivitātēs, spēlēt dažādas spēles, izbraukt zirga mugurā. Drosmīgākie viesi varēja izbaukt laivā pa Iecavas upīti līdz pat pašām slūžām pie dzirnavām.

 MG 1525

Tikmēr visas dienas garumā pie Trīnes klētiņas apmeklētajus priecēja Neretas novada vidējās paaudzes deju kolektīvs „Sēļi”. Dejotāji bija ļoti smaidīgi un emocionāli izdejoja skaistās latviešu tautas dejas. Eksotiskāku sniegumu rādīja deju grupa „Amira Nur” no Iecavas - dejotājas ar krāšņiem tērpiem un ne tik ierastiem deju ritmiem ieinteresēja gan jaunākus, gan vecākus svētku apmeklētājus. Savukārt par muzikālo pusi rūpējās Latgales jauniešu kapela „Augusti” no Līvāniem. Īpašie viesi bija šlāgergrupa „Tēva nams” no Limbažiem, kuri priecēja un ļāva visiem nedaudz atpūsties un relaksēties, jo visi lielie darbi dienas garumā nu bija apdarīti un bija laiks apsēsties un paklausīties mūzikas skaņās.

 MG 1354

Lai pietiktu spēka visas diena garumā aktīvi iesaistīties visos darbos, apmeklētāji varēja uzņemt enerģiju mielojoties gan ar tradicionālo putru no lielā katla, gan kartupeļu pankūkām, dažādiem sieriem, tradicionālajiem pelēkajiem zirņiem ar speķi, kā arī citiem labumiem. Varēja nobaudīt un iegādāties arī dažādus mājražotāju gardumus un našķus, kā arī iesvētītos „Ausekļu dzirnavu” saimnieču ceptos pīrādziņus.

Foto galerija pieejama ŠEIT

Alise Dreimane

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933