Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Jaunieši gūst jaunu pieredzi un iespaidus

28. septembrī Vecumnieku tautas namā notika jauniešu organizētais pasākums “Saldējums ar personību”. Uz pasākumu bija ieradies vesels pulciņš jauniešu, kuri ar nepacietību un mirdzošām acīm gaidīja pārsteigumu jeb saldējuma gatavošanu.

Uz tikšanos bija uzaicināta pārstāve no biedrības “Zero Waste Latvia” Mairita Lūse. Kas ir “Zero Waste”? Jaunieši nebaidījās izteikt savas domas, ka “Zero Waste” ir videi saudzīgs dzīvesveids, tā ir atkritumu šķirošana, kā arī biedrības galvenais uzdevums jeb ideja – radīt pēc iespējas mazāk atkritumus. M. Lūse stāstīja, ka lielākā daļa cilvēku jau piekopj “Less Waste” jeb mazāk atkritumu dzīvesveidu, nemaz nenonākot līdz “Zero Waste”, kas principā ir – nulle atkritumu. Šie cilvēki, par kuriem tiek runāts, ir tādi paši kā mēs, tikai viņi daudz retāk iznes atkritumus, jo mazāk tos rada.

“Zero Waste Latvia” pārstāve iepazīstināja jauniešus sīkāk ar ”Zero Waste” būtību, stāstīja par atkritumu šķirošanu un pārstrādi. M. Lūse aicināja ikvienu glābt pasauli, mainot sevi un savus ieradumus. Viņa rosināja domāt, kas pasaulē aiz mums paliks – plasmasas kalni vai tīri parki, ietves un jūras. Stāstot par šo dzīvesveidu, pārstāve rādīja reālas lietas, kuras izmanto ikdienā, sīkāk par tām pastāstot. Šī prezentācijas daļa bija visinteresantākā, ikviens varēja padomāt, kuras no lietām varētu iekļaut arī savā ikdienā, piemēram, dažādos auduma maisiņus, kurus izmantot iepērkoties veikalos – gan pērkot augļus, gan dārzeņus, gan salikot jebkurus citus iepirkumus, kā arī sava krūze vai glāze, kurā iepildīt kafiju vai ko citu, lai katru reizi nebūtu jāņem plastmasas krūze, kuru pēc tam izmest. Interesants risinājums ir izlietotajās burkās sapildīt vajadzīgos produktus, piemēram, makaronus – to var izdarīt beziepakojumu veikalos, kuri šobrīd Latvijā jau ir 9. Arī ķermeņa kopšanai var izmantot daudz mazāk produktus – šampūnziepes matiem, ziepes ķermenim, zobu pastu tabletīšu veidā, bambusa zobu birsti, sūklīšus sejas tīrīšanai utt. Arī mājas tīrīšanai nav vajadzīgi desmitiem produkti, principā visam var izmantot sodu+etiķi, vai iepildīt tos pašus veikalā nopērkamos līdzekļus beziepakojuma veikalos savos traukos, kā arī ir izmantot kapsulas – koncentrātus, ko sajaukt ar ūdeni.

Jaunieši uzdeva arī dažādus jautājumus, piemēram, vai šādi dzīvot ir izdevīgāk, vai tas ilgtermiņā atmaksājās? M. Lūse dalījās savā personīgajā pieredzē un pārliecinoši atbildēja, ka noteikti tērē mazāk naudas nekā parastais – vidējais cilvēks. Viņa ieteica pirms katra pirkuma padomāt – vai tiešām man to vajag? Kā arī ieteica nekaunēties, nebaidīties un sākt ikdienā izmantot auduma maisiņus, arī iepērkoties tepat Vecumniekos – ar laiku cilvēki pieradīs, sapratīs un ņems piemēru. “Eko skolām vai kādam citam entuziastam ir lieliska iespēja stāstīt cilvēkiem par šīm lietām, informēt un izglītot, rīkot akciju, kurā meistardarbnīcā uzšuj šādus auduma maisiņus un pēc tam veikalā tos izdalīt, paskaidrojot cilvēkiem, kāpēc tā darīt, un kādu labumu tas dod pasaulei,” ieteikumā dalījās lekcijas vadītāja.

M. Lūse informēja, ka tīmekļvietnē www.facebook.com ir izveidota domubiedru grupa “Zero Waste Latvia diskusijas”, kurā ir pieteikušies vairāk nekā 11 tūkstoši dalībnieku, aicināja ikvienu interesentu pievienoties un iesaistīties sarunās, dalīties savā pieredzē un uzzināt daudz ko jaunu no citiem cilvēkiem. Domubiedru grupa ir domu, ideju un citu resursu apmaiņas vieta tiem, kuri ikdienā cenšas samazināt savu negatīvo ietekmi uz vidi, izmantojot “Zero Waste” principus.

Uz pasākumu bija ieradušies arī aktīvie studenti no Rīgas Tehniskās Universitātes. Viņi jauniešus pārsteidza ar ne tikai pašgatavotu saldējumu, kura galvenais noslēpums ir ātrā pagatavošanas metode – izmantojot šķidro slāpekli, bet drīzāk ar šovu, ko šķidrais slāpeklis radīja. Dūmi piepildīja ne tikai katliņu, kurā notika process, bet gan vijās ārpus tā, izsaucot klātesošajos īstu sajūsmu. Visi centās notvert un iemūžināt šos mirkļus, kas radīja īpašo sajūtu. Saldējumu patiešām izdevās izgatavot ļoti ātri, visi ar lielu interesi vēroja, kā veicīgie studenti darbojās, paralēli stāstot par savām darbībām. Klāt pie gardā saldējuma varēja baudīt atspirdzinošus augļus, kuri, līdzīgi kā saldējums, bija apstrādāti ar šķidro slāpekli, tātad – bija nedaudz sasaluši. Studenti bija gatavi eksperimentiem un pieņēma jauniešu izaicinājumu - uztaisīt degustācijai saldējumu no jauniešu līdzi paņemtajiem sulu dzērieniem, kas esot garšojis tieši tā, kā tam jāgaršo – interesanti!

Kopumā vakars izvērtās gan jautrs, gan informatīvs. Jaunieši atklāja, ka viņiem patiešām ir prieks, ka var uzaicināt ciemos cilvēkus – ekspertus jomā, par kuru no sociālajiem tīkliem var gūt tikai virspusēju iesapidu. “M. Lūse ikvienam spēja paskaidrot vides aizsardzības principus un apzinīgu resursu izmantošanu ikdienas dzīvē. Noteikti dažas no lietām un ieteikumiem izmēģināsim,” atklāja lielākā daļa jauniešu. Arī Jānim Gerikam pasākums ļoti patika un šķita interesants. Viņš atklāja, ka ieguvis jaunas zināšanas, kuras centīsies izmantot, lai ikdienā aiz sevis atstātu mazāk atkritumu. “Saldējums bija garšīgs, veids, kā tas tika gatavots, bija arī  lielisks šovs. Nākošreiz būtu interesanti redzēt vēl vairāk eksperimentus ar sauso slāpekli,” atzina J. Geriks.

Foto galerija pieejama ŠEIT.

Alise Dreimane

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933