Lapas karte

Youtube

Facebook

Draugiem

Vecumniekos piemin Barikāžu notikumus

Vakar, 20. janvārī, pie Vecumnieku pagasta novadpētniecības centra (Sarkanās skolas) pulcējās Vecumnieku pagasta iedzīvotāji dažādās paaudzēs, lai atminētos Barikāžu laika notikumus. 

Pār kalniņu uz Sarkano skolu pretim skaistajam saulrietam nāca bērni, vecāki, vecvecāki, daži no tiem piedalījušies barikāžu notikumos kā toreizējie jaunieši, daži pašos spēka gados. Atmiņas par barikāžu notikumiem ir dažādas, vienam tās prātā aust kā ļoti laba kopā būšana, bet kāds atceras baiļu sajūtu un neaprakstāmo iekšējo spēku aizstāvēt Latviju.

Arī toreiz, 29 gadus atpakaļ, Rīgas Doma laukumā tika degts ugunskurs, kas nu ir kā Barikāžu notikumu piemiņas simbols, Vecumniekos iedegtais ugunskurs sildīja pasākuma apmeklētājus un vienoja tos kopīgās sarunās, ļaudis dzēra tēju un klausījās tekstu “Asins garša” no Annas Veledas Žīgures grāmatas “Mūsu tautas gaitas”. Tekstu citēja novadpētniecības centra krājuma glabātāja Rita Kovala. Ieklausoties tekstā, daudzi klātesošie iegrima atmiņās, jo viņi saprata, ko juta un domāja teksta autors. Tās bija, ir un būs neaizmirstamas emocijas.

Vēlāk tika demonstrēta filma Jura Podnieka studijā montētā dokumentālā filma “Uzvarai nolemtie” (1999.g.,režisors Zigurds Vidiņš), kurā samontēti patiesi kadri un intervijas no Barikāžu notikumiem.  Kamēr fonā ritēja filmas gaita, tikmēr mūsu vietējās un iecienītās kafejnīcas “Drava” bufetnieks Aleksandrs Drava aicināja klātesošos nogaršot un iestiprināties ar “Vecumnieku koķi”.  Kā uzzinājām, tā ir sena putra vidzemnieku gaumē. Tās oriģinālrecepte aizgūta no 1938.gada “Mājturības leksikona” (apgādniecība “Grāmatu draugs”). Koķis piesaistīja, protams, ar nosaukumu un sātīgo sastāvu.

Turpinājumā arī pašiem mazākajiem dalībniekiem uz lielā ekrāna tika rādīta 1991.gada barikāžu muzeja veidotā multiplikācijas filma “Barikādes”. Arī viņiem ir jāsaprot Barikāžu notikumi un jālepojas ar saviem vecākiem vai vecvecākiem, kuri tur atradās un bija gatavi darīt visu Latvijas labā.

Pasākuma noslēgumā uz ekrāna tika rādītas pagasta novadpētniecības centra krājuma fotogrāfijas gan no iepriekšējo gadu piemiņas pasākumiem, gan mūsu pagasta iedzīvotāju Alvja Vītola un Jāņa Lapas uzņemtās fotogrāfijas no 1991.gada barikāžu dienās piedzīvotā …

Iedzīvotāji bija sadalījušies bariņos un kopīgi atminējās tās dienas un naktis, kad notika dežūras pie stratēģiski svarīgajiem objektiem Rīgā. Prātā pat atausa atmiņas par salto vēju, kas tajās dienās tika pūtis.

To tautu nesalauzt
Tā nezudīs nekur
Ko Jāņu vainags zaļš
Un asins kopā tur
/Andrejs Eglītis/

Novadpētniecības centrs izsaka milzīgu pateicību: par koķa recepti - mūsu pagasta iedzīvotājam, barikāžu dalībniekam Aldim Zeltiņam; kafejnīcas “Drava” ģimeniskajam kolektīvam- Ritai, Aleksandram, Laurai un Rutai! Par uzņēmību koķa trīsstundīgajā pagatavošanas procesā- Ingrīdai Circenei, paldies arī Laimai Jansonei; Vecumnieku tautas namam, īpaši Andrejam Skābuliņam; Vecumnieku novada domes saimniecības nodaļai - Aivaram Petrušēvicam, Arvīdam Gulbim, Aināram Ķikuram, Normundam Stavro.

FOTO GALERIJA

Sabiedrisko attiecību nodaļa,
Vecumnieku pagasta novadpētniecības centra krājuma glabātāja Rita Kovala

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933