Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Spītējot apstākļiem, Vecumniekos piemin politiski represētos

“Pacietīšu salu, badu,

Sāpes, slāpes, visu es,

Tikai lūdzu, Dieviņ, mani

Neatstāj no Dzimtenes.”

Politiski represētās no Valmieras apriņķa Gaidas Eglītes (1927-2007) dzejoļa fragments ("Sibīrijā tapušas vēstules uz bērza tāss", Agrita Ozola)

2020. gada 25. marts. Vecumnieku dzelzceļa stacija. Piemiņas brīdis 1949. gada politiski represētajiem. Šoreiz - bez klātesošajiem. Klusumā un saules apspīdēti piemiņas akmens pakājē gulst ziedi un deg sveču liesmas... Spītējot notiekošajam valstī un pasaulē piemiņa ir dzīva.

Pirms 71 gada šī pati vieta izdvesa bailes, sāpes, asaras un zināmu neziņu... Otrā masveida izvešana. Uz Vecumnieku dzelzceļa staciju no visas apkaimes tiek savesti pajūgi ar cilvēkiem, sadzīti lopu vagonos, lai aizvestu tālu prom uz Sibīriju kā padomju tautas nodevēji un ienaidnieki...

No Vecumnieku pagasta izveda 106 cilvēkus. Tika izpostītas 46 ģimenes, atstātas 42 ar smagu darbu iekoptas un no sirds mīlētas mājas un saimniecības... 

Šodien daudzviet Latvijā klusumā un mierā deg sveces, pieminot Komunistiskā genocīda upurus. Šai brīdi domās esam kopā ar visiem šī baisā notikuma skartajiem un viņu ģimenēm, gan tiem, kuru vairs nav mūsu vidū, gan tiem, kuri vēl šīs skaudrās sāpju pilnās atmiņas vēl var pastāstīt saviem tuvajiem.

 

“Tas bij tik sen, kad klīdu tēva mājās

Un vecais dārzs bija mīļāks man kā draugs.”

(Meža barakās, Auguste Emīlīja Jākobsone, "Sibīrijā tapušas vēstules uz bērza tāss", Agrita Ozola).

 

Rita Kovala, 

Vecumnieku pagasta novadpētniecības centra krājuma glabātāja

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933