Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Vecumnieku novadā pieminēs 1941.gada deportāciju 80.gadadienu

Šī gada 14.jūnijā aprit 80 gadu kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas – 1941.gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu.

Pieminot deportāciju upurus, 14.jūnijā no plkst. 11.00 tiešsaistes pasākumā ar nosaukumu “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14.jūnija deportācijām” vienlaikus visā Latvijā tiks lasīti 1941.gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi. Tiešsaistes piemiņas pasākumi notiks arī tautiešu mītņu zemēs ārpus Latvijas. Plkst. 10.50 plānota Valsts prezidenta Egila Levita uzruna.

Vecumnieku novadā tiešsaistes vārdu lasīšana notiks Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā – Latvijas Ģimenes aizbildņu svētnīcā (Skaistkalnes katoļu baznīca). Šeit kopumā tiks lasīti 152 deportēto cilvēku vārdi. Lasījumus veiks mūsu pašvaldības sešu pagastu izraudzīti iedzīvotāji – jaunieši un pedagogi, kultūras dzīves aktīvi dalībnieki un organizētāji. Viņus visus vieno cieņa, mīlestība un gods pret savu pagastu, dzimtas saknēm un Latviju.

Bārbeles pagasts- Sarmīte Kovale – dzimusi bārbeliete, ilggadēja latviešu valodas un literatūras skolotāja, aktīva kultūras dzīves dalībniece, kopš 1989.gada piedalījusies visos politiski represēto piemiņas pasākumos pagastā.

Lelde Folkmane - aktīva jauniete, bārbeliete ceturtajā paaudzē, kura lepojas ar savu pagastu, novadu, izglītību iegūstot Skaistkalnes vidusskolā un Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolā.

Kurmenes pagasts – Ingus Pavinkšnis, vēstures skolotājs, dzimis vecsaulietis, mūža lielāko daļu pavadījis Skaistkalnē, iesaistās Kurmenes kultūras dzīvē, pieminot sava tēva bērnības gaitas Kurmenes pagastā.

Stelpes pagasts - Egils Neliuss- apzinātas dzīves rakstu autors un interneta resursu veidotājs, skolotājs Stelpes pamatskolā, Ar savu vaļasprieku runāt dzeju un tēlojumus kuplina ne tikai Stelpes kultūras dzīvi.

Skaistkalnes pagasts - Laima Indriķe, dzimusi izsūtījumā Tomskas apgabala Verhoketskas rajona Borovuškas ciemā. Skaistkalniete no pusotra gada vecuma. Kopš tā laika identificē sevi tikai ar šo vietu, jo šeit uzaugusi, uzaudzinājusi savus bērnus un priecājas par mazbērniem, kuri aug šeit.

Valles pagasts - divi atraktīvi Valles jaunieši- Samanta Jostiņa, novadu pārstāv dejojot tautas dejas, spēlējot teātri un aktīvi darbojoties skolas dzīvē. Jānis Šukelis- brīvo laiku pavada kustībā, mīl dejot tautas dejas, nodarbojas ar dažādiem sporta veidiem un kopā ar ģimeni nodarbojās ar burāšanu.

Vecumnieku pagasts - Dainis Rijkuris, harizmātisks un enerģisks Vecumnieku patriots ar mūziku sirdī. Aktīvi iesaistās vietējā kultūras dzīvē, dziedod korī un spēlējot amatierteātrī, brīvajā laikā raksta mūziku.

Pēc lasījuma Skaistkalnes katoļu baznīcā, tiešsaistē tiks noturēts aizlūgums, pieminot 1941.gada deportāciju gadadienu, kuru vadīs priesteris, paulīniešu mūks Jānis Vīlaks, muzikālo noskaņu radīs sieviešu kora “Via Stella” vokālā grupa - Liene Batņa, Ieva Alenčika, Anna Pozdējeva un koncertmeistare Līga Eglīte, izpildot sakrālo mūziku.

Ievērojot valstī noteiktos pulcēšanās ierobežojumus, piemiņas pasākuma lasījumi un piemiņas dievkalpojums notiks tikai tiešsaistē bez apmeklētājiem.

Novada iedzīvotāji tiek aicināti pieminēt šo 80.gadadienu, individuāli apmeklējot sava pagasta politiski represēto piemiņas vietas, noliekot ziedus un sveces.

Lasījumi tiks straumēti reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur būs pieejama “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. Šajā kartē vēlāk tiks ievietoti arī piemiņas pasākumu videomateriāli, kā arī dati par deportētajiem, lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem. Savukārt, lai latvieši pasaulē varētu ieskatīties un šai piemiņas brīdī būt domās kopā ar 14.jūnija upuriem, kā arī latviešiem Latvijā un citur ārzemēs, digitālajā piemiņas kartē būs sadaļa, kurā ikviens latvietis pasaulē varēs ievietot savu, ģimenes vai domubiedru grupas foto ar aizdegtām piemiņas svecēm rokās.

Pasākuma idejas autore Sandra Kalniete norāda: “Nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim un turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem vēstures annālēs. Ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī. Vārdu lasīšanas ceremonijai vienlaikus notiekot visos Latvijas novados un pagastos un piemiņas brīžus saslēdzot vienotā Latvijas tīmeklī, tiek dota iespēja piemiņas pasākumā piedalīties kā Latvijā, tā visā pasaulē mītošajiem tautiešiem.”

14.jūnija norises atspoguļos Latvijas sabiedriskie un reģionālie mediji.

Pasākumu Vecumnieku novadā rīko Vecumnieku novada dome sadarbībā ar Vecumnieku pagasta novadpētniecības centru, pagastu pārvaldēm, kultūras iestādēm un Skaistkalnes katoļu baznīcu.

Piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14.jūnija deportācijām” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” un sabiedriskajiem medijiem.

Rita Kovala,
Vecumnieku pagasta novadpētniecības centra
krājuma glabātāja, pasākuma koordinātore,
tālr. 29323741, e-pasts:

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933