Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Aizvadīti ilgi gaidītie Kanepenes svētki Skaistkalnē

Kanepenes svētki Skaistkalnē ik gadu apvieno ģimenes, draugus un paziņas. Arī šovasar vairāku paaudžu skaistkalnieši un ciemata viesi baudīja kopā būšanu augusta pirmajā nedēļas nogalē.

Kanepenes svētki Skaistkalnē ir vieni no tradīcijām bagātākajiem svētkiem novadā. Svinības ilgst trīs dienas, kuru laikā norit dažādi muzikālie noformējumi, sportiskas aktivitātes, kā arī galvenie svētku notikumi - Dievkalpojums Skaistkalnes Romas katoļu baznīcā un tradicionālais Kanepenes mājražotāju tirgus.

Pirmie svētku vēstneši – pūtēju orķestris «Skaistkalne» – 30.jūlija vakarā pieskandināja Skaistkalnes pagastu. Kā neatņemama vakara sastāvdaļa ir orķestra diriģenta Jāņa Kalniņa pelde blakus tautas namam esošajā dīķī. Tas ir viens no visgaidītākajiem notikumiem, nav svarīgi vai ārā ir auksti vai nav, tā ir tradīcija par kuru priecīgs ir ikviens apmeklētājs.


Baltajā vakarā apmeklētāji varēja baudīt gaismas un mūzikas noskaņas kopā ar pašmāju amatierkolektīviem un mūziķi Mārtiņu Kanteru.

Sestdien, 31.jūlijā, Skaistkalnes sporta laukumā pulcējās gan vietējie, gan viesi no tuvākiem un tālākiem pagastiem lai mērotos spēkiem tradicionālajā skrējienā un strītbola turnīrā.

Rīts sākās ar tradicionālo skrējienu kura garums šogad bija 532 metrs. Skrējiena vecuma amplitūda bija iespaidīga, tajā piedalījās mazuļi, kā arī viņu vecmāmiņas.

Skrējiena dalībnieki tika sadalīti sešās grupās, uzvarētāji saņēma medaļas, bet visi dalībnieki tika pie nelielas balviņas un garda saldējuma, kā arī katrs dalībnieks tika pie piemiņas veltes – speciāli izgatavota roku dezinfekcijas līdzekļa, uz kura bija atainots Skaistkalnes ģerbonis.

Pēc iesildīšanās skrējiena varēja sākties arī strītbola turnīrs. Spēlētāji varēja izbaudīt kvalitatīvo laukumu, nelielu vēja plūsmu un tveicējošu sauli. Vislabāk savu meistarību izdevās parādīt komandai Piena ceļš, otrie Simply Food, bet trešie komanda Santehniķi.

Kanepenes svētku ietvaros, ekstrēmā velo šovu komanda GreenTrials izpildīja profesionālus priekšnesumus ar velosipēdiem, kuros varēja piedalīties arī brīvprātīgie skatītāji! Paldies GgreenTrials puišiem par adrenalīna devu un lielisko šovu.

GreenTrials ir labākā ekstrēmā velo komanda Baltijas valstīs, kas apvieno vienus no spēcīgākajiem BMX un velotriāla sportistiem.

Pēc spēcīgā priekšnesuma “Pārsteiguma karuselis” bērniem bija sarūpējis putu ballīti, kura visnotaļ saņēma vislielāko atsaucību! ‘’Pārsteiguma karuselis’’ darbinieki visas dienas garumā piedāvāja iegādāties un dienu padarīt vēl saldāku ar popkornu, cukurvati vai atveldzējošu dzērienu.

Vakara noslēgumā Kanepenes svētku apmeklētājus priecēja Iecavas folkloras kopas “Tarkšķi” muzikālais noformējums.

Svētku nosaukums radies no vārda «kaņepes». Kā stāsta Skaistkalnes muzeja «Novadnieki» krājumu glabātāja Laima Indriķe, vēsturnieki secinājuši, ka senāk Kanepenē tirgojušies ar kaņepju šķiedru, virvēm, iemauktiem, pakulām mājas siltināšanai, kā arī sēklām un apģērbu. Tirgošanās tradīcijas Skaistkalnē ir senas – ciemats tirgošanās tiesības ieguvis jau 1713.gadā, tolaik te noticis lielākais gadatirgus Baltijā.

Ikgadējā Kanepenes mājražotāju tirgus piedāvājumā šogad bija dažādi amatnieku un mājražotāju produkti – gan medus, sulas un sīrupi, zivs izstrādājumi un saldumi, gan arī Latvijā ražotas rotaslietas un apģērbi. Apmeklētājus priecēja arī saulainie laikapstākļi, iespēja satikt sen neredzētus draugus, radus un kaimiņus.

Pēc tirgus pusdienlaikā Skaistkalnes Romas katoļu baznīca aicināja visus uz svētku Dievkalpojumu, kur kā katru gadu augusta pirmajā svētdienā notika galvenie triju dienu Kanepenes svētki, kuros īpaši tiek lūgts par slimniekiem, laulātajiem pāriem un visām Latvijas ģimenēm. Arī šogad Dievkalpojums pulcēja apmeklētājus kuplā skaitā.


Svētdiena ir ģimeņu diena, kad uz Skaistkalni brauc ģimenes no visas Latvijas. Ģimeņu diena ir galvenā diena, kad mūki un cilvēki lūdzas par visas Latvijas ģimenēm.

Svētdienas vakarā Skaistkalnes estrādi pieskandināja un Kanepenes svētkus svinīgi noslēdza grupa «Carnivar Youth» ar koncertprogrammu «Naivais ku-kū».

Carnival Youth kino dziesmu koncertsērija “Naivais ku-kū” ir dziesmas no iemīļotām latviešu filmām jaunās, pašu veidotās aranžijās.

“Latvijā ir fantastiskas pilis un brīnumskaistas muižas, un mēs esam parūpējušies par lielisku iemeslu, lai dotos tās apskatīt! Mūsuprāt, “Naivais ku-kū” koncertprogramma lieliski iederas šajā estētikā.” stāsta grupas dalībnieki.

Tradicionālā Kanepenes zaļumballe šogad izpalika, valstī pastāvošo pasākumu norises ierobežojumu dēļ. Cerams nākamgad tiekoties Kanepenes svētkos, bez raizēm lustēsim arī ballē.

FOTO GALERIJA

Gija Spula
Vecumnieku novada domes
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933