Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Atklāta izstāžu zāle Valles baznīcā

Valles evaņģēliski luteriskās draudzes 2019. gada pavasarī iesniegtais projekts «Pārseguma siltināšana un bēniņu stāva pārbūve Valles baznīcā» tika īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansētās Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. – 2020. gadam apakšpasākumā «Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju».

Projekts nr. 19-06-AL08-A019.2202-000012 tika īstenots Valles baznīcā, veicot griestu pārseguma siltināšanu un pārbūvējot nelielu daļu no bēniņu stāva par izstāžu zāli.

Projekta mērķis bija nodrošināt Valles baznīcas, kā kultūrvēsturiskā mantojuma, ilgtspējīgu pastāvēšanu un saglabāšanu.

Projekta rezultātā daļa ēkas bēniņu stāva pielāgota publiskiem apmeklējumiem, kas nav saistīti ar dievnama pamatuzdevumu, tā radot dažādu pakalpojumu pieejamību plašākai sabiedrībai un vienlaicīgi veicinot arī tūrisma apriti Zemgales reģionā.

Pārbūvētā bēniņu telpa kā daudzfunkcionāla telpa būs paredzēta izstādēm, pastāvīgām ekspozīcijām. Lai veicinātu jaunatnes piesaisti, telpa noderēs arī neformāliem pasākumiem, sadraudzībai, diskusiju vakariem.

Šobrīd jaunajā telpā ir apskatāma pirmā izstāde - mākslinieces Zandas Rageles keramikas darbi, Indras Zeizas tekstilmozaīkas un Annas Burkānes tamborējumi. Izstādi iespējams apmeklēt sestdienās un svētdienās, individuālai baznīcas apskatei nepieciešams pieteikties Lienei pa tālr. 26253180.

Projekta vadītāja Diāna Ruģele atklāj: “Plānots, ka turpat tiks uzstādīti arī stendi ar seniem baznīcas priekšmetiem, rīkota seno mājamatniecības priekšmetu izstāde”. Draudze turpina vākt vēsturiskus dokumentus, priekšmetus, kas saistīti ar baznīcu un Valles pagastu ekspozīcijas papildināšanai izstāžu zālē. Turpmāk aktuālā informācija par izstādēm tiks nodota arī Tūrisma informācijas punktam.

Protams, ka ar šī projekta īstenošanu visas vajadzības un ieceres vēl nav apmierinātas. Nepieciešamas ir stiklotas durvis uz torni, lai saglabātu siltumu jaunizveidotajā zālē. Iespējams, ka nākotnē varētu domāt par lifta izveidi, lai izstāžu telpa un tornis būtu pieejams vecākiem cilvēkiem, kā arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, jo kāpnes ir ļoti stāvas.
Projekta būvdarbus veica būvniecības firma SIA “Kvintets M”, ar kuru draudzei izveidojusies laba sadarbība. Projekta kopējās izmaksas 27580,45 EUR, no kura publiskais finansējums ir 24798,44 EUR, Vecumnieku novada domes līdzfinansējums 2479,84 EUR.

Prieku par projekta realizēšanu papildināja bijušās draudzes priekšnieces Ritas Pastares nejauša tikšanās un ikdienišķas sarunas ar Jēkabpils novada Biržu baznīcas draudzi, kas vainagojās ar dāvinājumu Valles baznīcai – zvanu. Līdz šim Valles baznīcā kalpojis zvans no Lāču kapiem. Veselu gadu tika domāta un būvēta konstrukcija, lai jauno zvanu, kas sver aptuveni 200-300 kg, uzstādītu tornī.

Apskatot baznīcu, nevar nepamanīt, ka ik uz soļa ir jūtama vēstures elpa. Izbūvētajā izstāžu zālē sijās redzams gadskaitlis 1878., kas norāda, kad celts baznīcas tornis, arī, kāpjot augšā uz torni, sijā iegravēta vēsts no 1943. gada, kad tika noņemts oriģinālais zvans. Par jaunā zvana likšanu gan vēstis nākotnei nav atstātas, taču uz zvana redzams 1953. gads – laiks, kad zvans tika izgatavots. Jaunā zvana skaņa ir pamatīga un dobja, atšķirībā no vecā zvana, kas skan spalgāk. Tornī, virs zvaniem, ir saglabājusies oriģinālā sija, un runā, ka tur agrāk bijis vēl viens zvans.

Valles baznīca ir ļoti skaista, gaiša, balta, 2000. gadā izremontēta. D. Ruģele atklāj, ka laulāties uz šo baznīcu cilvēki ir gatavi braukt pat no Gulbenes. Tas liecina par to, ka jaunā izstāžu zāle noteikti būs apmeklēta un projektā izvirzītie mērķi turpinās īstenoties arī nākotnē.

Sabiedrisko attiecību nodaļa

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933