Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Reģistrēts Bārbeles, Stelpes un Kurmenes pagasta ģerbonis

Veicot nepieciešamo procedūru, 20. oktobrī, Kultūras ministrija ir reģistrējusi Bārbeles, Stelpes un Kurmenes pagastu ģerboņus. To izstrāde tika sākta gada sākumā. Visu trīs pagastu ģerboņus izstrādājis pieredzējušais heraldikas mākslinieks Edgars Sims, sadarbojoties ar Bauskas novada pašvaldības iestādes "Vecumnieku novada dome" vadību, pagastu pārvalžu vadītājiem, kā arī ar bibliotēku un muzeju darbiniekiem. Mākslinieks ir uzsvēris, ka ģerboņa izstrādē jāvadās pēc noteiktiem kritērijiem, tādēļ ne vienmēr tajos viennozīmīgi izdodas atspoguļot sabiedrības idejas, bet vienmēr tiek uzklausīti ieteikumi un vēlamie risinājumi.

Bārbeles pagasta ģerbonī attēlots zelta laukā zaļš izrauts divzaru bārbeles krūms, starp lapām trīs sarkanu sešu ogu ķekari. Ar bārbeles ogu krūmu attēlots pagasta nosaukums, vienlaikus saglabājot oriģinalitāti – šādas ogas Latvijas heraldikā iepriekš nav attēlotas. Savukārt, lapots krūms ar ogu ķekariem simbolizē dzīvību, izaugsmi, attīstību, auglību. Bet saknes - savu sakņu, pagātnes godināšanu. Zelta (dzeltenais) vairogs simbolizē Bārbeles sēravotu, kura ūdeņu dziedinošais spēks bija zināms jau Kurzemes hercogistes laikā.

Stelpes pagasta ģerbonī redzami sarkanā mūrētā laukā trīs sudraba dzirnakmeņi ar melniem dzirnakmens dzelžiem. Trīs dzirnakmeņi simbolizē trīs dzirnavas Stelpes pagastā, ar kurām stelpieši sevi identificē un lepojas. Savulaik Stelpē bijušas 8 vējdzirnavas – Melderu, Milu, Ķiru, Šķērstu jeb Sveķu, Kāravu, un Praulu dzirnavas. No tām saglabājušās Sveķu dzirnavas, būvētas 18. gs., īpašniekam Vilšķērstam piederējis arī ķieģeļceplis (šīs trīsstāvu dzirnavas ir valsts īpašums). Saglabājušās arī Ķiru dzirnavas, kuras celtas 1903. gadā, kā arī Kāravu dzirnavas. Šajās dzirnavās izmantots sarkanais ķieģelis, tāpēc tika izvēlēts šāds fons. Tāpat, ķieģeļi/ķieģeļu siena simbolizē pamatīgumu, stabilitāti, savstarpēji ciešo sasaisti/sadarbību, kas stelpiešiem raksturīga (liekot ķieģeli pie ķieģeļa rodas stipra būve).

Kurmenes pagasta ģerboņa augšdaļa atdalīta ar egļu griezumu: sudrabs un zils. Apakšējā laukā zelta sakta ar lodīšu loku. Zelta sakta zilā laukā simbolizē Dortezenu dzimtas ģerboni, kurā zilā vairogā attēlotas trīs šādas saktas. Kurmenes pagasta pamatā ir Kurmenes muiža, kas uzskaitē minēta jau 18. gs. sākumā, kad tā piederēja fon Dortezenam. Sudrabs griezumā (egļu skuju griezums) simboliski attēlo Mēmeli, jo Kurmenes pagasts ir viens no novada administratīvajām teritorijām Mēmeles labajā krastā, kurš robežojas pa Mēmeli ar Lietuvu. Skuju griezums norāda uz mežiem šajā apvidū – ne velti vārds „Medene” varētu būt cēlies no vārda „medis” – „mežs” (Medenes zeme acīmredzot atradusies t.sk. mūsdienu Kurmenes pagasta teritorijā).

Turpmāk apstiprinātie ģerboņi kalpos kā pagasta atpazīstamības un reprezentācijas simbols.

Gija Spula, Bauskas novada pašvaldības iestādes
"Vecumnieku novada dome" Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933