Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Nedēļas garumā aizvadīti tradicionālie Meteņu svētki

Šogad jau astoto gadu pēc kārtas, februārī, ar dažādām interesantām izdarībām, aktivitātēm un budēļu klātbūtni tika aizvadīti Meteņi Vecumnieku apvienības teritorijā. Šogad šos svētkus kuplināja Meteņdienas viesi – dažādas folkloras kopas gan no vietējiem pagastiem, gan attālākām Latvijas vietām.

7. februārī “Meteņa mīziens” bija Misā

Misā Meteņus atzīmēja jau pirmdien, 7. februārī, ar tradicionālo “Meteņa mīzienu”.

“Misas bērnudārza grupiņas nāca uz tautas namu katra noliktā laikā, lai satiktos ar Budēli. Bērni bija gatavojušies šiem svētkiem. Mazākā grupiņa nāca ar klabekļiem un grabekļiem, sita kājiņas un dzina projām ziemu, vidējie nāca maskās, bet vecākā grupa bija samācījušies dzejoļus par Meteņiem. Tika veltas arī sniega bumbas, lai visi darbi nākamajā gadā ir apaļi, raiti un gludi sokas. Par to Budēlis bērniem no jumta bēra konfektes un lai jautrība būtu lielāka, ar sniega lāpstu sniegu.” stāsta Misas tautas nama vadītāja Sandra Vēvere.

Nereti Meteņus uzskata par bērnu svētkiem, tāpēc runā, ka pati Laima vai Metenis šajā dienā metot dāvanas mazajiem rokās, ja bērni priecīgi šajā dienā, tad izdosies viss gads līdz nākamajiem Meteņiem.

8. februārī Meteņi tika ieskandināti Kurmenes pagastā

Kurmenē bija paredzēts, ka muzicēs folkloras kopai «Svitene», bet dalībnieku saslimstības dēļ, tas tika atcelts.

Bet svētki nepazūd, tie tik un tā tika atzīmēti ar skaļiem smiekliem un bērnu prieku.

“Bērnudārza grupiņas bērni kopā ar audzinātājām gāja rotaļās, kūra ugunskuru, sacentās mērķī mešanā un citās jautrās izdarībās. Vadītājs Jānis Sils bērnus izvizināja ar ragaviņām. Jautrā un skaļā gājienā visi dzina prom ziemu. Tika sagaidīts arī "Meteņa mīziens" konfekšu un pīrāgu lietus!” stāsta Kurmenes tautas nama vadītāja Sarmīte Ķīse.

9. februārī Codes folkloras kopa «Dreņģeri» ieskandināja Meteņus Skaistkalnē

 

10. februārī svētki tika atzīmēti Bārbelē

Ceturtdienas pēcpusdienā Bārbeles parka estrādē viesojās Ceraukstes folkloras kopa ‘’Laukam pāri”, lai palīdzētu dzīt prom ziemu un pavērtu ceļu pavasarim.

“Bārbeles centrā skanēja Meteņdienas dziesmas, kārtīgi un no sirds izlielījāmies, sildījāmies paši pie ugunskura un palīdzējām ‘’sildīt gaisu’’, rādot ceļu saulītei, dzinām prom kurmjus un zīlējām, kāds tad nu būs šis gads. Folkloras kopas vadītāja Elīna visiem bārbeliešiem sazīlēja varen bagātu un izdevušos gadu. Lai tā arī būtu!” stāsta Bārbeles tautas nama vadītāja Dace Klipa.

Meteņos esot jālielās, jo tā ir savdabīga labumu piesaukšana, programmēšana uz izdošanos. To arī Bārbeles iedzīvotāji godam ir izdarījuši!

11. februārī pie Stelpes skolas notika Meteņiem veltīts muzikāls brīdis kopā ar Iecavas kultūras nama folkloras kopu “Tarkšķi”

“Zālienā smags, ciets sniegs. Vietām pakusuša ledus pleķi kā slideni slazdi nevērīgāk spertam solim. Brīžiem debesis skaidrojas, kļūst dziļi zilas. Šķiet pavasaris cenšas gādāt, lai viņa vēstnešus “Tarkšķus” iesilda saulīte, kaut ziema šādam nodomam turas pretī.
Aizvēja pusē uz skolas sakoptā, vēju nosusinātā bruģa ierodas dažādi zvēri un citi maskoti tēli. Tiem rokās instrumenti – vijole, mandolīna, akordeons, dažādu formu zvārguļi. Tos valda un izrīko budēļmāte Kristīne Karele.

Tie joko, mēļojas un dzied. Ar dažādām rotaļām un humora pilnu rituālu palīdzību tie biedē prom tumšo laiku, aicina sauli un siltumu, cenšas pierunāt dabas spēkus dot ražīgu, bagātu vasaru.

Tas nekas, ka starp viņiem ir arī Nāve. Visam savs laiks. Nāvei jāprot aizvest sev līdz visu ļauno un lieko, novecojušo un dumjo, lai dotu ceļu jaunai ražai, siltumam un sirsnībai.” Ar spilgtiem, dzejiskiem vārdiem, pasākumu apraksta, Stelpes kultūras pasākumu organizatore Sandra Neliusa.

“Šis, divu gadu laikā, ir mūsu pirmais mēģinājums atkal kaut ko darīt “dzīvajā”. Pie tam arī tuvākajā nākotnē vēl nekas cits nav plānots. Tādēļ ir īpaši svarīgi, ka esam atbraukuši vietā, kur jūtamies gaidīti un tiekam sirsnīgi uzņemti.” stāsta “Tarkšķu” vadītāja.

11. februāra vakarā bija vērojama Zemgales danču izrādīšana Vecumniekos

Piektdien tika dziedāts, dejots, taures pūstas, kājas rībinātas un ieskandināti Meteņi Vecumnieku tautas namā!

Vita Vēvere ir šo tradīciju aizsākumu māte Vecumniekos. Viņa atklāj, ka svētku atzīmēšana, svinēšana aizsākās 2015. gadā ar XVI Masku tradīciju festivālu Vecumniekos. Un tagad tie ir ikgadēji svētki un notikums, kurš vieno cilvēkus un tie ir cilvēki, kuri veido un rada šo notikumu.

Meteņu galvenais tēls ir Budēlis - vīrišķās enerģijas piepildīta maska, kurai raksturīga no rudzu vārpām veidota konusveida cepure, otrādi vilkts aitādas kažoks, aizsegta seja, skaļa, “budinoša” uzvedība, ar kuras palīdzību tas modina dabu, un dažādi vīrišķo auglību simbolizējoši atribūti.

Danču vakarā, par godu šim kolorītajam tēlam – Budēlim, tika izdancoti īsteni Zemgales danči.

Kāds ticējums vēsta, ka Meteņu svētkos raksturīga ir lielīšanās, tāpēc pirmie ar deju mākslu “lielījās” VPDK “Vēveri”, kuriem pēc tam sekoja “Rudens rozes”. Par muzikālo pavadījumu jāsaka liels paldies folkloras kopai “Tīrums”.

Meteņu noslēgums pie Jaunā ezera

Jaunā ezera krastā Bārbeles folkloras kopa “Tīrums” priecēja ar dziesmām un dančiem, skaļu taurēšanu, tādējādi baidot prom ziemu. Visi varēja piedalīties dančos un dziedāt līdzi. Ezera krastā kurējās ugunskurs, pie kura varēja sasildīties gan dalībnieki, gan viesi.

Pasākuma dalībnieki varēja piedalīties jautrās atrakcijās – pogu ķeršanā, otrādajā lasīšanā, kā arī budēļa cepures tapšanā. Svētku aktivitātes vadīja Irita Vimba, folkloras kopas “Tīrums” vadītāja.

Pēc tam sekoja svētku kulminācija – tika aizdedzināta salmu bumba un Meteņdienas aktivitātes bija galā.

Tā mēs, Vecumnieku iedzīvotāji, tradīciju lolotāji un Meteņu dienas svinētāji sagaidījām pavasari.

Gija Spula
Sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933