Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Stelpes pamatskolas bērni tiekas ar dzejnieci, publicisti, grāmatu izdevēju Inesi Zanderi

20. aprīlī uz tikšanos ar Stelpes pamatskolas bērniem aicinājām mazo lasītāju iemīļoto dzejnieci, publicisti, grāmatu izdevēju Inesi Zanderi.

Inese Zandere ir latviešu bērnu literatūras autore. Izdevniecības ”Liels un mazs” galvenā redaktore. Viņas pirmais dzejoļu krājums izdots 1983.gadā, bet kopš 1990. gada viņa publicē galvenokārt grāmatas bērniem. To jau vairāk kā trīsdesmit. Rakstnieces profesionalitāte ir novērtēta vairākkārt. Zanderes grāmatas nominētas Starptautiskajai Jāņa Baltvilka balvai bērnu literatūrā un grāmatu mākslā. Četras Zanderes grāmatas iekļautas IBBY starptautiskajā Goda sarakstā. Zanderes dzeja, pasakas, lugas un libreti iestudēti Latvijas teātros, Nacionālajā operā un Radio teātrī, publicēti audioierakstos, daudz komponēti, uzņemti vairākās animācijas filmās. Inese Zandere saņēmusi Literatūras gada balvu par grāmatām "Iekšiņa un āriņa" un "Melnās čūskas maiznīca", žurnāla "Latvju Teksti" balvu par krājumu "Putna miegā", Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu par grāmatām "Māsa un brālis" un "Ja tu esi sivēns", LR Kultūras ministrijas balvu "Trīs brāļi" nominācijā "Kultūra indivīda izaugsmei" par sasniegumiem bērnu literatūras žanrā un Triju Zvaigžņu ordeni.

Tikšanās laikā dzejniece bērnus iepazīstināja ar savām jaunākajām grāmatām. Zanderes bērnu grāmatām raksturīgais ir dot iespēju sajust, tad domāt un saprast. Autore mudina mazo lasītāju domāt ne vien par skaisto, bet arī par grūto, vērīgi uztvert lietas, parādības visapkārt, aicina priecāties par pasauli un atklāt tās daudzveidību. Interesants bija arī stāstījums par izdevniecības ”Liels un mazs” sadarbību ar grāmatu izdevējiem Ukrainas pilsētā Ļviva. Šīs sadarbības rezultātā ir tulkota no ukraiņu valodas R. Romanišina un A. Lesiva grāmatu sērija par cilvēka ķermeni aizraujošā bērnu valodā. Sarunas laikā uzzinājām arī par dzejnieces darbu redakcijā, bērniem radās priekšstats par redaktora galvenajiem uzdevumiem. Inese Zandere saka: ”Uz grāmatām un citiem tekstiem skatos reizē no divām pusēm – kā cilvēks ,kas pats raksta, un kā redaktors, kam jāsaskata gan kopums, gan sīkumi un jāspēj iedzīvoties autora ādā.” Ļoti aizraujošs redaktores darbs ir bijis pie Luīzes Pastores piedzīvojumu stāsta “Laimes bērni ”ar Evijas Pintānes ilustrācijām. Grāmatas pamatā ir leģendārā latviešu ceļotāja un pētnieka Aleksandra Laimes biogrāfijas fakti, bet stāsta galvenie varoņi ir bērni – Ilze, iesaukta par Krītiņu, un viņas jaunākais brālītis, kā arī zviedru žurnāliste Līse, kas ieradusies, lai atklātu un aprakstītu Laimes noslēpumus.

Otrajā pasākuma daļā skolēni varēja aktīvi līdzdarboties izspēlējot vārdu spēli ar atskaņu meklēšanu, klausīties dzejoļus, kuri ir dziedami, dancojami, spēlējami, tie ir kā minami panti. Neparasti saistoši izklausījās dzejoļi ar Latvijas vietvārdiem. Dzejniece aicināja mazos lasītājus nebaidīties veidot jaunvārdus, kā arī eksperimentēt ar vārdu un uzvārdu locīšanu un atskaņu meklēšanu. Pasākuma noslēgumā noskatījāmies Edmunda Jansona multfilmiņu par slavena zēnu kora turneju Seulā.

Paldies par dalību, atbalstu, viedokļiem un sajūtām visiem, kas šajā pasākumā piedalījās!

Bibliotekāre Rita Matuševa

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933