Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Vecumnieku amatierkolektīvu pieredze Dziesmu un deju svētkos

Aizvadot krāšņo svētku gājienu, Vecumnieku tautas nama dziedātāji un dejotāji entuziasma pilni bija gatavi strādāt, lai pēcāk, ar sirdi un dvēseli, piedalītos deju lieluzvedumā  „Māras zeme” un noslēguma koncertā „Zvaigžņu ceļā”.

Garās stundas mēģinājumu laukumos un tribīnēs, saules spēcīgie glāsti. Daugavmalas vējš,  neskaitāmi litri ūdens, bez kura neiztika neviens svētku dalībnieks. Apbrīnojama ir dejotāju izturība un pacietība, uzejot laukumā, nonākot no laukuma, atkārtojot deju fragmentus vairākas reizes pēc kārtas. Tas viss viena mērķa vārdā,  jo deju lieluzvedumā ieguldītais darbs tika izrakstīts laukumā.

Vairāk nekā 18 tūkstoši visu paaudžu dejotāju izdejoja mūsu tautas vēstures nozīmīgākos brīžus no pirmsākumiem līdz šodienai, no baltu cilšu sanākšanas Daugavas krastos un laika, kad pirmoreiz minēts sarkanbaltsarkanais karogs, līdz Latvijas Republikas simtgades svinībām.

Caur laukumā izveidoto ornamentu, mūziku, enerģiju, ritmu un krāsu četros nosacīti izveidotos tautas vēstures posmos tika iezīmēta tautas dejas un dziesmas ciešā saikne ar cilvēka mūža ritumu un viņa laiku, bet katras daļas centrā īpašā aranžējumā bija sadzirdami arī Dziesmu svētku repertuāra motīvi. Vibrāciju, ko radīja dejotāju enerģija nevarēja nesajust tribīnēs, tas bija episki un  jaudīgi. 

DSC 0270

Koriem šie svētki paliks atmiņā ar nupat restaurēto Mežaparka estrādi, kas spēja uzņemt milzīgu skaitu dziedātāju, dejotāju un skatītāju. Piedaloties mēģinājumos, trīsas pāršalca ikviena kora dalībnieka ķermeni, izdziedot tik labi zināmo repertuāru, jo stāvot plecu pie pleca  milzīgajam kopkorim ir spēks un vara.

Noslēguma koncerta ieceres pamatā bija iziešana pa Zvaigžņu ceļu caur vairākiem likteņa, vēstures, paaudžu un dabas lokiem un krustcelēm, lai beigās pa Piena Ceļu atgrieztos mājās. Katrā no koncerta lokiem (daļām) ietvertas laika griežu liktenīgās dziesmas, latviešu profesionālās kormūzikas spilgtākie darbi. Neviltotas bija dalībnieku un skatītāju emocijas, jo kopkoris pieprasīja atkārtot vairākus skaņdarbus - Emīla Dārziņa un Raiņa “Lauztās priedes”, Raimonda Paula un Jāņa Petera “Manai Dzimtenei” un Mārtiņa Brauna un Raiņa “Saule. Pērkons. Daugava”. 

Izbaudām svētkus pilnībā

Asistējot kolektīvus, maksimāli mēģināju tos virzīt baudīšanai svētku piedāvātos sarīkojumus pilsētā. Apbrīnojami piesātināta bija gan koncertu programma, izstādes, izrādes un tirdziņi. Fantastiski, ka tas viss bez maksas, kas vēl vairāk ļāva izjust un sajust šos grandiozos svētkus.

Jaunības trakums+seniora dzīves pieredze= ideāls dziesmu un deju svētku dalībnieks.

Šajos svētkos man bija tas gods būt kopā ar senioru deju kolektīvu „Ozols”, kas sevi ir pierādījuši kā tradīcijām un pieredzes bagātāko svētku kolektīvu.

DSC 0072

Jau sākumā sapratu, ka lielākā daļa „Ozola” dalībnieku ir pieredzes bagāti ļaudis, tāpēc sadzīviskas dabas jautājumi tos neuztrauca, viss zināms, viss piedzīvots, viss skaidrs. Apbrīnojams ir mūsu senioru dzīvesprieks, jo svētki pagāja uz ļoti jautras nots - dziesmas, dejas, anekdotes, pastāsti iz kolektīva dzīves - tas viss piecu diennakšu garumā.

Kas ir šis prieka avots no kura smeļas senioru dejotāji? Domājams, ka tās ir vērtības, kuras visu mūžu viņi patur cieņā – brīva valsts, skaists novads, ģimene un tradīcijām bagātais kolektīvs. Patiesi lepojos ar „Ozola” panākumiem, kā arī esmu neizmērojami laimīga par kopīgi pavadīto laiku. Lai Jums raits dejas solis arī turpmākās sezonas!

Svētki vienmēr beidzas ar ceļu mājup.

Tas ceļš, kas ved uz zemi laimīgo – mājām,  ir īpašs, jo cilvēks ir emociju pārņemts par piedzīvoto un pārdzīvoto, bet tik ļoti vēlas satikt savējos-mājās. Pirmie no svētkiem atgriezās dejotāji – vidējās paaudzes deju kolektīvs „Vēveri” un senioru deju kolektīvs „Ozols”, kurus ar simboliskiem vārtiem „pārķērām” pie iebraukšanas Vecumniekos, lai vēl pēdējo reizi svētku nedēļā kopīgi izdancotu latviešu polku akordeona pavadībā.  Līksms prāts un prieks par padarīto pavadīja dejotājus mājup, lai jau atkal tiktos nākamjā sezonā.

sagaidisana Dzsv

Dziedātāji pēc garās un emocijām bagātās sadziedāšanās nakts atgriezās pirmdienas rītā, lai arī bez balsīm, tomēr lepni par padarīto. Sadziedāšanās nakts tiem ir devusi spēku, ticību un laimes sajūtu vēl ilgam laikam.

 

Lai Dieva svētība ikvienam, kas līdzēja tapt šiem svētkiem.

Šodien droši var apgalvot, ka XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki ir godam izdevušies. Paldies Vecumnieku novadam par atbalstu svētku dalībniekiem, īpašs paldies šo svētku koordinatoram Jānim Kovalam, kurš „turēja roku uz pulsa” un bija kopā ar mums it visā, tāpat paldies kolektīvu vadītājiem, dalībniekiem un visiem, kas deva savu artavu, lai šie svētki izdotos krāšņi un grandiozi.

Tas bija emocionāls pārdzīvojums, kas paliks atmiņā uz visu mūžu! Te lepni, vareni un skaisti savijās dziesma un deja, kas vieno laikus, ļaudis un sirdis.

 

Vita Vēvere,
Vecumnieku tautas nama mākslinieciskās daļas vadītāja

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933