Lapas karte

Youtube

Draugiem

Facebook

Aizvadīts pirmais sarunu cikls Vecumnieku pagasta muzejā

Vecumnieku pagasta muzejā, 20.janvāra rīta pusē, tika sagaidīti pirmie viesi. Šajā dienā muzejs aizsāka tematisko sarunu ciklu “Sarunas A.Spekkes viesistabā”. Pirmajā tikšanās reizē sarunu tēma bija “Barikādes”. Turpmāk, reizi mēnesī, sarunāsimies par sabiedrībā svarīgiem jautājumiem ar sabiedrībā pazīstamiem un aktīviem ļaudīm. 

Kā jau daudziem zināms, toreizējās Vecmuižas skolas pārziņa Andreja Spekkes laikā (no 1887.-1889.g.) tika uzcelta apkaimē lielākā skola, saukta par Sarkano skolu. Skolas ēkā Spekkes ģimenei tika ierādīts dzīvoklis. Savus pirmos dzīves gadus šajās telpās ir vadījis pārziņa dēls Arnolds Spekke (1887-1972), latviešu filologs, Latvijas Universitātes filoloģijas doktors un profesors, diplomāts, vēsturnieks, Liepājas Reālģimnāzijas un Rīgas 1.valsts ģimnāzijas dibinātājs.

Kopš 1997.gada šai telpā atrodās Vecumnieku pagasta muzejs.

Savā grāmatā “Atmiņu brīži” (Zelta ābele, 1967.g.), Arnolds Spekke raksta: “...Ģimenē bieži rīkoti muzikāli vakari mūsu lielajā zālē (cik tā man toreiz likās liela un plaša!). Koru mēģinājumi notika tai pašā mūsu zālē. ”

Šajā telpā pulcējās tā laika latviešu inteliģence.  Vēlāk telpa ir bijusi gan skolotāju istaba, gan pionieru “Sarkanais stūrītis”. Tieši tāpēc, sagaidot Latvijas simtgadi, izrādot cieņu un godu gan Spekkes ģimenei, gan telpas vēsturiskajai vērtībai, pieskandināsim šo telpu ar svarīgām sarunām, dziesmām un prieku!

Kā jau sākumā minēju, sestdienas rītā Spekkes viesistaba pulcēja ap divdesmit interesentu, lai pieminētu 1991.gada barikāžu notikumus. Kopīgi atcerējāmies, pārrunājām, diskutējām par tā laika spilgtākajām izjūtām, risku, tautas vienotību un laimes sajūtu.

Muzeja stendā un uz ekrāna varēja aplūkot atmodas laika pagasta aktīvistu Jāņa Lapas un Alvja Vītola barikāžu laikā uzņemtās fotogrāfijas. Izpētīt Latvijas neatkarības kustības Vecumniekos aizsācēja Ainara Ķieņa zīmētos plakātus un uzklausīt viņa stāstījumu. Prieks, ka muzeja telpā satikās tā laika dažādu iestāžu vadītāji un darbinieki. Varam būt laimīgi un pateicīgi, ka pēc 27 gadiem varam satikties pavisam citā gaisotnē - ar brīvības sajūtu sirdī, nebaidoties pārrunāt šīs tēmas.

Uz tikšanos nākamajās sarunās. Februāra tēma - ģimene.

 

Rita Kovala
Vecumnieku pagasta muzeja vadītāja

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933