Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Divu dienu mācībās iepazīst vides gida profesiju

Vecumnieku novada Tūrisma Informācijas punkts (TIP) sadarbībā ar Latvijas Profesionālo gidu asociāciju šī gada 3. un 17. oktobrī rīkoja divu dienu apmācības interesentiem par vides gida profesiju.

Intensīvā divu dienu bāzes kursa pirmā sestdiena bija veltīta teorijas izzināšanai. Apmācību vadītāja un lektore, Latvijas Profesionālo gidu asociācijas Prezidente, sertificēta Rīgas gide ar plašu profesionālo pieredzi darbā ar vāciski un angliski runājošiem tūristiem Aija Lubeja-Sube iepazīstināja klātesošos ar tūrisma gida darba metodiku – ekskursiju plānošanu un vadīšanu; vides gida atbildību un lomu gan ceļotāju grupā, gan sabiedrībā kopumā, kā arī ar teorijā pamatotiem praktiskiem padomiem vides gida darbā.

Vides gidi3 AC 3 Medium

Otrajā kursu sestdienā dalībnieki praktiski vadīja ekskursiju, ejot pa Vecumnieku TIP vadītājas iepriekš saplānotu maršrutu, kurā katrs padziļināti stāstīja par kādu konkrētu dabas objektu. Ekskursija ilga trīs stundas, un kursu dalībnieki bija patīkami pārsteigti, cik negaidīti interesanta izvērtusies šī pieredze, un kā iespējams parādīt Vecumniekus pavisam citā rakursā.

IMG 20201017 125038 A Odinga Medium

Dalībnieku – entuziastu vidū bija vietējie Vecumnieku novada iedzīvotāji, gan radošo nozaru pārstāvji, gan uzņēmēji, kā arī viesi no Aknīstes un Penkules (Dobeles novads).

Vides gids* (environmental interpreter), vienkāršākā valodā dēvēts par dabas skolotāju vai kultūrvides skaidrotāju, ir tūrisma gids, kura galvenais uzdevums ir vadīt tūristus ekskursijās dabā, skaidrot dabā notiekošos procesus un informēt par cilvēka un dabas mijiedarbību. Tāpat, tiek uzskatīts, ka vides gidi galvenokārt ir par dabu, aktuālām vides problēmām un savu novadu zinoši cilvēki, kuri spēj šīs zināšanas stāstu veidā nodot citiem. Arī Vecumnieku Tūrisma informācijas punkta vadītāja Aira Odinga piekrīt: „Vides gida stāstītais nav vienkārši vēsturiski gadskaitļi – šeit no svara ir stāstnieka talants, ar kura palīdzību mazas detaļas var atspoguļot pavisam citādā gaismā un viesiem pārsteidzoši interesanti pasniegt dažādus ar dabu saistītus faktus.”

Aija Kocina Medium

Vecumnieku novadā pazīstamākā vides gide ir Skaistkalnes Novadpētniecības centra vadītāja Laima Indriķe, savulaik vides gida apmācības apmeklējis arī Bārbeles ev. lut. Draudzes priekšnieks Jānis Folkmanis, kā arī Vecumnieku novada Kurmenes iedzīvotāja, skolotāja Anita Nagle.

Mērķtiecīga un valstiski atbalstīta vides gidu – profesionāļu izglītošana Latvijā norisinājās aptuveni līdz 2008. gada krīzei. Tolaik ar to nodarbojās Latvijas Dabas muzeja Vides gidu koordinācijas centrs. Pašreiz vides gidu darbību Latvijā popularizē Vides gidu asociācija, kas dibināta 2012. gadā.

Vecumnieku TIP vadītāja Aira Odinga, kura ar apmācību dalībniekiem pavadīja abas intensīvā kursa dienas secina, ka iniciatīva atjaunot vides gida profesijas aktualitāti ir sevi attaisnojusi – dalībnieki, noslēdzot dalību apmācībās, apņēmušies izveidot katrs savu vides maršrutu, kuru piedāvāt ieinteresētajiem ceļotājiem kā alternatīvu tradicionālam „gida” pakalpojumam.

IMG 20201022 WA0000 Medium

„Lai cik nelāga ir kļuvusi situācija tūrismā vispasaules kovidkrīzes dēļ, iespējams, ka tieši šis laiks ir lielā loze maziem galamērķiem, tādiem kā mūsu gadījumā Vecumnieku novadam – kur nav daudz milzīgu tūrisma objektu, uz kuriem vienmēr plūdusi nekontrolēta tūristu masa. Šodien braucēji meklē pozitīvas emocijas, dabas tuvumu un cilvēcisko stāstu, kas noteikti ir mūsu novada trumpis. Ja būs interesenti, skatīsimies, kā padziļinātās apmācības turpināt,” cerīgi nākotnē raugās A. Odinga.

*LZA terminoloģija

Agnese Čikule,

Vecumnieku novada domes sabiedrisko attiecību nodaļa

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933