Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Apceļot savu zemi un piestāt Skaistkalnē

Aizvadītajās brīvdienās fonds “1836” sadarbībā ar Ziedoņa muzeju divās dienās devās iepazīt Leišmalīti, laivojot un dodoties kājām. Otrās dienas noslēgumā Skaistkalnē,  Mēmeles upes krastā netālu no robežas tilta, tika uzstādīts simbolisks piemiņas ceļa stabs.

Ceļotāji un novada ļaudis pulcējās, lai piedalītos šajā nozīmīgajā notikumā. Pirms piemiņas staba ierakšanas darbiem, vārds tika dots Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietniekam Jānim Kovalam. Viņš atzīmēja, ka nešauboties piekritis iesaistīties, jo robežstabs kalpos ne tikai kā daļa no fonda izveidotā tūrisma maršruta, bet arī būs orientieris ieceļotājiem – šeit sākas Latvija!

DSC 0125 1204x800

Pirmos lāpstas vēzienus uzsāka fonda “1836” vadītājs Enriko Podnieks, Leišmalītes gājienu projekta vadītāja Maija Jaunzeme un Jānis Kovals. Pēcāk rakšanas darbus nomainīja klātesošie vīrieši, kuri aizrautīgi un neatlaidīgi sagatavoja vietu piemiņas stabam. Tad, plecu pie pleca, roku pie rokas, piemiņas stabs tika atnests uz izvēlēto vietu.

DSC 0145 1205x800

Stabam stalti slejoties pretim debesīm, sekoja uzdevums dāmām - dot mīlestību un dvēseli jaunajai vietai. Stājoties vienai aiz otras, tika iets apkārt pulksteņrādītāja virzienā, ar kājām iezemējot un rokām apmīļojot ierakto ceļa stabiņu. Vienojoties I.Ziedoņa dziesmā “Mīl katrs baltu maizes riku”, tika radīta piederības atmosfēra.

DSC 0167 1204x800

Piemiņas stabu rotā I.Ziedoņa dzejas rindas: “Baltam kļūt nozīmē būt skaidram, daiļam un labam reizē.”  Zem tām gozējas Latvijas takām, ceļiem un ainavai raksturīgais laukakmens, kurš iestiprināts svārstā. Redzot šādu ceļa stabiņu, Enriko Podnieks aicināja ikvienu mūsu zemes apceļotāju iedomāties vēlēšanos un iešūpot akmeni. Arī šajā vakarā stabiņā esošais akmens uzklausīja daudz vēlmju un saņēma ne mazums siltu roku pieskārienu.

Simboliski savu vietu stabs atradis blakus rabarberu pudurim – gluži kā rakstījis Imants Ziedonis savā epifānijā, aicinot ikvienu iestādīt pašam savu rabarberkrūmu. Tādu, zem kura var atvilkt elpu un smelties spēku. Tādu, kurš nu atrodams Skaistkalnē – Leišmalē.

DSC 0169 1205x800

Dienas noslēgumā estrādē notika sirsnīgs koncerts, kur muzicēja fonda “1836” pārgājienu dalībnieks, komponists un dziedātājs Lauris Valters. Starp dziesmām mūziķis dalījās iespaidos, kas gūti laivojot un piedaloties projektā.

DSC 0191 1204x800

Ar ovācijām un skaļiem aplausiem Leišmalītes gājiena projekta vadītāja Maija Jaunzeme pateicās visiem, kas iesaistījās un palīdzēja plānot un izzināt apkārtni. Īpaša pateicība izskanēja atpūtas bāzes “Lutauši” saimniecei Andželai Bričai un viņas ģimenei par sirsnīgu sagaidīšanu un uzdrīkstēšanos uzņemt 158 laivotājus.

Par godu Latvijas simtgadei fonds "1836" veido tūrisma maršrutu apkārt Latvijai, kas būs aptuveni 1836 kilometru garumā pa sauszemes robežu. Tūrisma ceļš "Aplido, apceļo, apmīļo Latviju!" plānots kā dāvana Latvijai un tās iedzīvotājiem valsts simtgadē.

 

Ieva Pankrate,
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933