Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Vermikomposta ražotājs Vecumniekos - SIA VINĀRS

Ilze un Valdis Spuli
Uzņēmums SIA VINĀRS
Atrašanās vieta: : SIA "Vinārs", ražotne "Vigas", Vecumnieku novads, Vecumnieki, LV-3933

Uzņēmējdarbības veids – Sabiedrība ar ierobežotu atbildību
Nodarbināto skaits: 2.
Uzņēmējdarbības reģistrēšana/uzsākšana: 1992. gadā reģistrēts, 2012. gadā uzsācis vermikomposta ražošanu
Produkcija: Vermikomposts, Kalifornijas sarkanās sliekas makšķerniekiem

SIA "Vinārs” ir dibināts 1992. gadā. 2012. gadā uzņēmums ir uzsācis vermikomposta ražošanu izmantojot Eisenia fetida (kalifornijas sarkanās) sliekas. Uzņemumā saimnieko Ilze un Valdis Spuli, taču aktīvi iesaistās arī pārējie ģimenes locekļi. Piemēram, SIA „Vinārs” logo izstrāde, kā arī iepakojuma un tā marķējuma izveide tikusi uzticēta meitai Gijai, kura ļoti veiksmīgi tikusi ar šo pienākumu galā.

Uzņēmuma vīzija – zaļa, sakopta un ekoloģiski tīra vide mums visapkārt.

Uzņēmuma mērķis ir arvien paplašināt produktu klāstu, lai spētu piedāvāt videi draudzīgus mēslošanas līdzekļus katrai dzīves situācijai.

Uzņēmuma ražotie produkti ir saņēmuši visus Latvijā nepieciešamos sertifikātus un ir droši lietošanai!

1.     Kā aizsākās šis bizness un kādas ir tā nianses?

Ilze Spula: -Vairāk kā 10.gadus tepat šajās telpās bija atvērts auto serviss un auto rezerves daļu veikals. Kad autoservisa nozare Vecumniekos kļuva jau plaši pieejama, pārsātināta, mēs nolēmām mainīt nodarbošanās veidu. 2012. gadā mēs uzsākām vermikomposta (biohumusa) ražošanu.

Mēs ražojam vermikompostu rūpnieciskos apjomos, ražošanas iekārtās - vermireaktori , lai netiktu traucēta slieku mikrovide, lai samazinātu roku darbu un automatizētu ražošanas procesu. . Tās ir automatizētas vermikomposta ražošanas iekārtas ar slieku barības substrāta padevi no augšas un gatavā vermikomposta atdalīšanu no apakšas. Slieku mikrovide tajā netiek traucēta un ražošanas iekārtā tiek uzturēta patstāvīga temperatūra, bet, pēc vajadzības tiek veikta automatizēta apsilde, mitrināšana un gaisa padeve.

Svarīgi ražošanas procesā uzturēt optimālu temperatūru un mitrumu sliekām darba galdā, – no 22 līdz 28 grādiem – ,lai sekmīgi notiktu ražošana, jo sliekas ir ļoti prasīgas. Ja tās aizgājušas bojā, tad noteikti jāpievērš uzmanība tam, kas tika darīts nepareizi pirms 3 vai 4 dienām. Sliekas katru dienu jāaprauga - vai pietiek mitrums, ēdiens, tām nedrīkst būt ne par aukstu ne par karstu.

Lielos apjomos, lai atdalītu slieku humusu  no atsijām, izmanto sijātājus. Sijātājam, atrodoties nelielā slīpumā un griežoties, pa smalka sieta caurumiem izbirst vermikomposts, bet pa vidu paliek atsijas.

2.     Ar cik lieliem ieguldījumiem jārēķinās, lai uzsāktu šādu uzņēmējdarbību?

-Izmaksas atkarīgas no ražotnes lieluma. Mūsu gadījumā  ieguldījumi bija nepieciešami lieli – iegādājāmies darba galdu, bija nepieciešami kokmateriāli,lai izveidotu koka kastes, sijātājs, uzglabāšanas kubi. Lai kaut nedaudz atvieglotu sev darbu iegādājāmies arī traktoru.

Lai kā izskatītos no malas, slieku audzēšana nav vienkārša. Uzskats, ka katrs zemnieks pats audzēs sliekas un ražos slieku kompostu, teorētiski pastāv, tomēr no biznesa viedokļa tā nav īsti rentabla nodarbe. Ir vienkāršāk pirkt no lielākā ražotāja jau gatavu slieku kompostu.

3.     Kāds ir piedāvātais produkcijas klāsts?

-  Uzņēmums piedāvā:

  • Vermikompostu – unikāls mikrobioloģisks mēslojums, kurā esošie augšņu mikroorganismi  nodrošina zemes auglību. Augi lēnām un pakāpeniski pierod pie mēslojuma visā savā attīstības ciklā.

Šī mēslojuma pielietošana uzlabo zemes agroķīmiskās īpašības, paaugstina lauksaimniecības produkcijas kvalitāti un uzlabo tās ražību. Pierādīts, ka vermikomposts palielina augu dīgtspēju par 30%, ražību - par 25%. Turklāt nitrātu daudzums augsnē pēc iestrādāšanas ar vermikompostu samazinās līdz pat 80%.

Vermikomposta pielietošana dažādu augu, stādu, dārzeņu, koku, krūmu, labības utt. audzēšanā un mēslošanā samazina vai pat izslēdz vajadzību lietot minerālmēslus, jo augi kļūst imūnāki pret slimībām, turklāt tiek iegūti bioloģiski tīri un augstvērtīgi produkti. Piedevām tādā veidā tiek atjaunota zeme. Videi draudzīga saimniekošana šobrīd vairs nav modes kliedziens, bet gan  nepieciešamība.

Esam secinājuši, ka vietējais tirgus vermikompostu vēl nav novērtējuši (iepazinuši), ja mazdārziņu saimnieki to vēl iegādājas, tad lielsaimnieki dod priekšroku ķīmijai.

  • Kalifornijas sarkanās sliekas makšķerniekiem. Tā kā Kalifornijas sarkanās sliekas izmēros ir nelielas, tad uz āķa jāliek uzreiz ir vairākas, lai veidojas "čemurs". Atšķirībā no citām sliekām, šīs sugas īpatņi arī zem ūdens ilgstoši saglabā dzīvotspēju un ir ļoti kustīgas, līdz ar to pastiprināti pievērš uzmanību un pievilina zivis.

Ja pēc copes ēsma palika pāri, varat droši ievietot iepakojumu ledusskapī līdz nākamajai copei.

4.     Kā veidojies uzņēmuma logo?

- Ideja par uzņēmuma logo veidojās izstrādes procesa laikā! No sākuma mums nebija nekādu ideju par to, kā tas varētu izskatīties, kas tur varētu būt izmantots un kā izvietots. Pirmā ideja bija, ka logo jābūt attēlotām sliekām, tad nāca ideja par eko produktu –  kaut ko zaļu un tīru. Tad bija ideja, ka varētu visu apvienot.

Un tā  tapa logo ar dziļu domu - tā apakšējā daļā ir sliekas zemītē, kuras čakli strādā, tad tiek attēlots otrais  etaps, kas ir zeme, kura apstrādāta ar šo vermikompostu, un tad jau no šīs zemītes, kas ir mēslota ar ekoloģisko mēslojumu (vermikompostu), izaug skaists, jauns augs. Lūk, tas ir SIA Vinārs logo!

5.     Vai tiek veidots īpaši Jūsu produkcijai paredzēts iepakojums vai marķējums?

-Iepakojumus mēs pasūtam, iegādājamies neapdrukātus. Paši esam izveidojuši marķējumu, kuru līmējam uz maisiņiem. Sākumā iepakojums bija apdrukāts no abām pusēm, tad pārgājām uz vienu apdrukas pusi, lai samazinātu iepakojuma izmaksas.

6.     Vai esat piedalījušies kādā pasākumā/gadatirgū ?

Esam pievienojušies http://www.latvijaslabums.lv/, kas aicina -  „Pērc vietējo - vairo savu un Latvijas labumu!”.

 Piedalījāmies "Latvijas labuma"organizētajā parādē , kas norisinājās šī gada 27. septembrī  Vērmanes dārzā.  Parādē prezentējām savu uzņēmumu un produktu. Pēc parādes, visas dienas garumā iepazīstinājām interesentus ar savu produkciju,  izstādē un gadatirgū.

7.     Vai plānojat turpmāku attīstību?

-  Šobrīd galvenais uzdevums ir atrast noieta tirgu, jo cilvēki baidās iegādāties produkciju – domā, ka tas ir dārgi. Konkurence ir liela, tāpēc nepieciešams domāt par produkcijas realizēšanu ārpus Latvijas robežām.

8.     Kur tiek realizēta produkcija?

 - Mūsu produkciju var iegādāties:
SIA "Vinārs" ražotnē - "Vigas", Vecumnieku novads, Vecumnieki, LV-3933(iepriekšs sazvanoties 29392574 –Ilze) Kā arī iepakojumos pa 2L šādos veikalos:
SIA "Pīlādzis" veikalā "Skrūve" Rīgas iela 30, Vecumnieki

SIA „Gift LV” veikalā „Būvbode” Ceriņu iela 17a, Vecumnieki
SIA "Akropole" Rīgas iela 81-1, Baldone
SIA"Vita mārkets" veikalā "Meistars" Rīgas iela 22a, Ķekava
SIA "AK un CO" "Vilbari", Ķekava
SIA "Kaktuss-L" Skolas iela 4, Ikšķile
SIA "Gertmans" Skuju iela 30, Saulkrasti (Bīriņu šosejas 3km, būvmateriālu veikals)

9.     Kur var iegūt informāciju par SIA VINĀRS?

-  Informāciju par uzņēmumu var atrast:

 

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933