Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Z/S Vecvagari

Īpašniece: Laila Branka
Atrašanās vieta: Vecumnieku pagasts, Misas ciems, „Vecvagari”
Uzņēmējdarbības veids – zemnieku saimniecība
Nodarbināto skaits: 2

Uzņēmējdarbības reģistrēšana/uzsākšana: 1993. gada oktobrī

Produkcija: dažādi stādi, dārzeņi, ogas, vistu olas, kazas piena produkti.

Nu jau vairāk kā 20 gadus Laila Branka cenšas atjaunot, sakopt un uzturēt vecvecāku mājas, to vēstures aizsākumi meklējami jau 19. gadsimtā. Pirmajos gados būvdarbi tika veikti kopā ar dēlēnu. Šobrīd lielu atbalstu sniedz vīrs Valdis, uzņemoties celtniecības, zemes apstrādes un tehnikas remonta darbus.

Zemnieku saimniecības dibināšanu iespējamu darīja zemes reforma, kad varēja atgūt padomju laikā atņemtos īpašumus. Uz to brīdi Laila bija ieguvusi agronoma izglītību Bulduru tehnikumā, kā arī vēl nesen iegūta augstākā profesionālā izglītību Latvijas Lauksaimniecības universitātē ar papildizglītību ainavu projektēšanā.

1. Kāds ir piedāvātais produkcijas klāsts un kā tas ir mainījies laika gaitā no ražošanas pirmsākumiem?

Laila Branka: saimniecībai tikko uzsākot savu darbību tika realizēti tikai daži dārzeņu veidi un pamazām stādīju ogu krūmus un augļu dārzu. Katru gadu pētot pieprasījumu un realizācijas iespējas, esmu nonākusi līdz ļoti plašam sortimentam, lai klienti varētu manā saimniecībā iegādāties visu, ko vēlas redzēt uz sava galda vai savā dārzā. Dārzeņus un ogas piedāvāju atbilstoši sezonai un tikai savā dārzā audzētus, tādejādi nodrošinot to tīrību no pesticīdiem. Kaut arī sortimenta dažādība prasa daudz roku darba, stingri turos pie pārliecības – nelietot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus. Nezāļu ierobežošana notiek tikai ar ravēšanas palīdzību vai augsnes sedzējmateriāliem. Manu produkciju iecienījušas arī māmiņas ar zīdaiņiem, veģetārieši un visi, kam rūp ēdiena kvalitāte.

Šobrīd produkcijas klāstā, jau no agra pavasara līdz vēlam rudenim, ietilpst:

  • dažādi stādi – viengadīgās un daudzgadīgās puķes, tomāti, ķirbjaugi, gurķi, kāposti, garšaugi, ogu krūmu, zemeņu un citi stādi;
  • dārzeņi – zaļumi, salāti, rukola, spināti, kāposti, kartupeļi, gurķi, tomāti, sīpoli, puķkāposti, burkāni u.c.;
  • ogas – zemenes, upenes, avenes, krūmmellenes, ķirši, sausserži, vīnogas, ērkšķogas, aktinīdijas, kazenes;
  • vistu olas, kazas piena produkti.

Visu nemaz nevaru nosaukt, produkcijas klāsts ir mainīgs, tāpēc jānāk uz tirgu un tad jau redzēs, kas tajā nedēļā dārzā ir paaudzies.

Sniedzu arī dārznieka konsultācijas, projektēju un ierīkoju daiļdārzus, palīdzu dārzu kopšanas darbos.

2. Vai tiek veidots īpaši Jūsu produkcijai paredzēts iepakojums vai marķējums?

Saimniecībai esmu izveidojusi logo, kurā attēlots pie mājas augošais vietējas nozīmes dižozols, un nosaukums īpašā drukā. To izmantoju fasētās produkcijas apdrukāšanai.

3. Kā produkcija tiek reklamēta?

Īpaši reklamēta produkcija netiek. Informācija par saimniecību ir lasāma Vecumnieku novada mājas lapā, tāpat ir dažas intervijas presē, klienti pastāsta draugiem, katru nedēļu esmu sastopama tirgū, un interesentiem stāstu kā saimniecībā tiek audzēta produkcija, protams, aicinu klientus ciemos uz z/s Vecvagari, lai pārliecinās paši, ka viss ir uz vietas audzis.

Nu jau arī internetā https://www.google.lv/maps var apskatīt mūsu saimniecību. Paši nemaz nemanījām, kurā brīdī Googles mašīna mūs nofotografēja, būtu pamājuši sveicienu.

4. Kur tiek realizēta produkcija?

Izaudzēto produkciju tirgoju pati:

  • piektdienās Baldones pilsētas tirgū;
  • sestdienās Vecumnieku tirgū;
  • pastāvīgie klienti brauc arī uz saimniecību, kā arī pēc pasūtījuma piegādāju uz mājām.

5. Vai plānojat turpmāku attīstību?

Šobrīd ir doma piedāvāt žāvētas ogas – sukādes, jo dārzā ogas nogatavojas strauji, bet tirgus diena ir tikai 1 reizi nedēļā. Tādā veidā izdotos pagarināt ogu realizācijas laiku. Gribētos arī attīstīt kazas siera ražošanu, bet pie esošajiem mazajiem apjomiem(tos palielināt nav iespēju) reģistrēšana neatmaksājas. Šobrīd veicu tirgus pētīšanu, ja būs pieprasījums un atmaksāsies visa samērā dārgā reģistrēšanās PVD, sortiments tiks paplašināts.

Neredzu gan īsti jēgu tām „papīru kaudzēm” ļoti mazajiem ražotājiem, kuri paši realizē savu preci tieši patērētājam. Ražotājam jebkurā gadījumā pašam jānodrošina produkta kvalitāte un nekādi „papīri” nepalīdz ne ravēt dārzu un lasīt kāpurus uz kāpostiem, ne nodrošināt vistām vispusīgu barību bez ĢMO, ne garantēt no nitrātiem brīvus dārzeņus. Cilvēki jau zina, ka „papīrs pacieš visu”.

6. Jūsu ieteikumi cilvēkiem, kuri vēlas uzsākt savu biznesu?

Šodien sākt jaunu biznesu ir ļoti grūti. Gan tāpēc, ka ir daudz nodokļu jau pirms ienākumu gūšanas, gan arī tāpēc, ka tirgus ir ļoti piesātināts. Uzsākot savu biznesu, ir ļoti jārēķina izdevumi un ienākumi, iespējamā minimālā preces cena, ar kuru netiek ‘gremdēti’ kolēģi. Jāsaprot, ka nav jau liela māksla „nosist cenu” precei („ka tik pārdots”, „a man visu izpirka!”), bet arī pašam bizness nevarēs attīstīties, nevarēs nomaksāt nodokļus, arī alga nebūs adekvāta šodienas izdevumiem.

Lai veiktos, ir jāmeklē jauna biznesa niša, jāpiedāvā to, kā vēl nav! Daudz jārēķina, un tad jau tā lieta ies!

 

Autors: Iveta Balcere, domes Projektu koordinatore

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933